Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Najlepszym sposobem unikniÄ™cia koniecznoÅ›ci opodatkowania sprzedaży samochodów przez podatnika VAT jest skorzystanie ze zwolnienia z VAT na podstawie § 13 ust. 1 pkt 5 rozporzÄ…dzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usÅ‚ug. Aby jednak skorzystać z tego zwolnienia, okres używania samochodu przez podatnika dokonujÄ…cego dostawy musi wynieść co najmniej póÅ‚ roku po nabyciu prawa do rozporzÄ…dzania tymi towarami jak wÅ‚aÅ›ciciel. Zatem podatnik musiaÅ‚by siÄ™ wstrzymać ze sprzedażą co najmniej póÅ‚ roku od nabycia.
Niestety nie ma możliwoÅ›ci - gÅ‚ównie ze wzglÄ™du na zakÅ‚adanÄ… czÄ™stotliwość czynnoÅ›ci - aby takÄ… dziaÅ‚alność uznać za nieopodatkowanÄ… VAT (dokonywanÄ… jako osoba prywatna). Taka próba z pewnoÅ›ciÄ… zostaÅ‚aby zakwestionowana przez organy podatkowe.
Podatnik może natomiast rozliczać siÄ™ ze sprzedaży samochodów używanych nabytych od nie-podatników VAT (o ile nie korzysta z powyższego zwolnienia z VAT) na zasadzie opodatkowania marży, na zasadach okreÅ›lonych w art. 120 ustawy o VAT. W przypadku podatnika wykonujÄ…cego czynnoÅ›ci polegajÄ…ce na dostawie towarów używanych nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej dziaÅ‚alnoÅ›ci lub importowanych w celu odprzedaży, podstawÄ… opodatkowania podatkiem jest wówczas marża stanowiÄ…ca różnicÄ™ miÄ™dzy caÅ‚kowitÄ… kwotÄ…, którÄ… ma zapÅ‚acić nabywca towaru, a kwotÄ… nabycia, pomniejszona o kwotÄ™ podatku.