Sprzedaż udziału w spadku

Pytanie klienta:

""Czy istnieje możliwość sprzedania udziału w spadku bez zgody współspadkobierców, jeżeli przedmiotem spadku jest nieruchomość?""

Odpowiedź prawnika:

Zgodnie z art. 1036 zd. 1 Kodeksu Cywilnego przesłanką skuteczności takiego rozporządzenia jest zgoda pozostałych współspadkobierców. Zgody tej nie można, inaczej niż przy współwłasności w częściach ułamkowych, zastąpić rozstrzygnięciem sądu. Kodeks cywilny nie przewiduje sankcji w postaci nieważności rozporządzenia udziałem w przedmiocie należącym do spadku bez zgody współspadkobierców. Bezskuteczność dokonanej czynności wystąpi jedynie wówczas, gdy rozporządzenie naruszałoby uprawnienia spadkobiercy przysługujące na podstawie przepisów o dziale spadku. Osoba nabywająca udział w przedmiocie spadkowym w dobrej wierze nie może skorzystać z instytucji chroniących takiego nabywcę. Zgodnie z Art. 1052 KC Umowa sprzedaży, zamiany, darowizny lub inna umowa zobowiązująca do zbycia spadku przenosi spadek na nabywcę, chyba że strony inaczej postanowiły. Umowa zobowiązująca do zbycia spadku powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.