Sprzedaż współwłasności i dziedziczenie
Pytanie:
"Rzeczywiście było to postępowanie o zniesienie współwłasności nieruchomości - sprawa założona przez mojego stryja. Dokładnie orzeczenia w tej sprawie nie znam. Nie chcą mi wydać, bo nie jestem stroną. Dowiedziałam się, że ojciec prawdopodobnie zobowiązany został do spłaty na rzecz stryja za dom o kwotę pomniejszoną o wycenę modernizacji domu dokonaną przez tatę. Tata w tym domu mieszkał 35 lat. Odszedł od nas jak miałam 9 lat i dlatego przez 30 lat nie utrzymywałam z nim kontaktu. Postępowanie zostało umorzone. Tata nie spłacił stryja a stryj nie wycenił domu. Dom nie ma księgi wieczystej. Ja mam akt nadania na nieruchomość-akt własności dziadka. Aktualnie jest w toku sprawa założona przeze mnie o stwierdzenie prawa nabycia spadku po zmarłym moim ojcu. Werdykt z 29 XII przyznał takie prawo - ale nie było uprawomocnienia aktu, ponieważ moja bratowa wniosła apelację podając, że właściwymi i jedynymi spadkobiercami są jej dzieci w imieniu, których ona występuje i przedstawia listy mojego ojca i brata z lat 80 i 90 właściwie mówiących o nieporozumieniach w rodzinie i żądaniu unieważnienia małżeństwa moich rodziców. Opiekowałam się moim ojcem przed śmiercią, byłam z nim emocjonalnie związana. W apelacji moja bratowa mówi, że nikt nie był godny dziedziczenia, ani moja mama, ani dwaj bracia tylko jej dzieci - czyli dzieci po moim zmarłym bracie. Co ja mogę zrobić? Czy apelację bratowa może dalej przedłużać?"
Odpowiedź prawnika: Sprzedaż współwłasności i dziedziczenie
W przedstawionej sytuacji nie ma innego wyjścia niż oczekiwanie na rozstrzygnięcie sądu. Z treści pytania wynika bowiem, że bratowa wniosła do sądu pozew o uznanie spadkobierców za niegodnych. Jest to postępowanie procesowe, podczas gdy postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku jest postępowaniem nieprocesowym. Jest prawdopodobne, iż bratowa wniosła apelację od postanowienia stwierdzającego nabycie spadku i jednocześnie pozew o uznanie spadkobierców za niegodnych. W takim wypadku sąd najpierw będzie musiał rozstrzygnąć, czy oznaczeni spadkobiercy powinni zostać uznani za niegodnych. Dopiero później może wydać postanowienie stwierdzające nabycie spadku na rzecz oznaczonych osób. Spadkobiercy, którzy zostaną lub zostali już pozwani w sprawie niegodności dziedziczenia przez nich spadku po zmarłym, powinni jak najbardziej aktywnie uczestniczyć w tym procesie i przedstawiać wszelkie dowody, które mogłyby zaprzeczyć twierdzeniom powódki (bratowej). Informacje o uznaniu za niegodnego zawiera artykuł
Uznanie spadkobiercy za osobę niegodną dziedziczenia
Wracając do kwestii sprzedaży nieruchomości zabudowanej domem – z pytania nie wynika jednoznacznie, czy współwłasność między braćmi została zniesiona, czy nie. Jeśli nie, to dziedziczeniu podlega nie cała nieruchomość, lecz udział w niej, jaki przysługiwał ojcu. W tym udziale w nieruchomości określone udziały będą mieli spadkobiercy. Żaden ze spadkobierców nie może rozporządzać udziałem w przedmiocie spadkowym bez zgody pozostałych spadkobierców. Jeśli mimo barku zgody innego spadkobiercy takie rozporządzenie nastąpi, to będzie ono bezskuteczne w takim zakresie, w jakim naruszałoby uprawnienia tego spadkobiercy w ramach działu spadku. Natomiast, jeśli stryj jest współwłaścicielem nieruchomości może swobodnie sprzedać swój udział w niej.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?