Sprzedaż z wolnej ręki zajętych ruchomości
Pytanie:
"Proszę o rozwianie wątpliwości, bo spotkałem się z różniącymi się od siebie opiniami komorników. Czy jako wierzyciel mam prawo od razu skutecznie żądać sprzedaży zajętego towaru dłużnika z wolnej ręki - po cenach stanowiących 3/4 wartości ceny zakupu przez dłużnika, bez licytacji, bez zgody na to dłużnika, a kupującym byłby przedsiębiorca prowadzący obrót takimi ruchomościami?"
Odpowiedź prawnika: Sprzedaż z wolnej ręki zajętych ruchomości
Sprzedaż z wolnej ręki regulowana jest art. 865 k.p.c. W myśl omawianego artykułu komornik, na wniosek strony może sprzedać zajęte nie używane ruchomości, stanowiące przedmiot obrotu handlowego po cenach hurtowych, a gdy takie ceny nie zostaną udokumentowane, po cenach o 25% niższych od wartości szacunkowej ruchomości.
Postępowanie komornika chcącego sprzedać omawiane ruchomości będzie polegało na zwróceniu się z ofertą do właściwego przedsiębiorcy w celu zawarcia umowy sprzedaży. Ofertę komornik może złożyć również ustnie. Nadmienić należy, że przedsiębiorca może nie przyjąć oferty, co komornik powinien stwierdzić protokołem podpisanym przez kierownika lub zastępcę przedsiębiorstwa.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?