Sprzedaż zagranicznych akcji pracowniczych

Pytanie:

Na którym formularzu PIT należy rozliczyć podatek ze sprzedaży zagranicznych akcji pracowniczych (akcje nabywane i sprzedawane na giełdzie zagranicznej)? Jeżeli jest to PIT-38, to jaką stawkę podatkową należy tam podać? Jeżeli na PIT-37, to czy przychody i koszty tych akcji należy dodać do analogicznych pozycji wynagrodzenia ze stosunku pracy?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Przychody z odpłatnego zbycia akcji nie będą opodatkowane w Polsce. Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają bowiem zgodnie z art. 30b updof jedynie dochody z odpłatnego zbycia akcji uzyskane na terytorium RP, a na gruncie przedstawionego stanu faktycznego nie ulega wątpliwości, iż dochody powstają w tym przypadku poza terytorium Polski. Jeżeli zatem dochód z odpłatnego zbycia akcji nie powstaje w Polsce, nie podlega w ogóle opodatkowaniu podatkiem od osób fizycznych.

Jeżeli dochód ze sprzedaży akcji (również pracowniczych) uzyskiwany jest w Polsce podatek rozlicza się w PIT-38, a stawka wynosi 19%.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Pracownik

7.10.2013 10:40:18

Re: Sprzedaż zagranicznych akcji pracowniczych

Witam Mam pakiet akcji POLMOZBYT Łódź, cena w momencie kiedy mogły zostać spieniężone bardzo spadła. proszę o pomoc czy powinnam teraz je spieniężyć czy jeszcze się wstrzymać. Bardzo dziękuję za porady i pomoc.


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: