Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Art. 350 § 1 kpc stanowi, że sąd może z urzędu sprostować w wyroku niedokładności, błędy pisarskie albo rachunkowe lub inne oczywiste omyłki. Jednak sprostowanie wyroku nie może prowadzić do zmiany rozstrzygnięcia (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 13 stycznia 2005 r., sygn. III CK 155/04). Zgodnie z art. 357 kpc „Postanowienia wydane na posiedzeniu niejawnym sąd doręcza z urzędu obu stronom, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Gdy stronie przysługuje środek zaskarżenia, postanowienie należy doręczyć z uzasadnieniem; doręczając postanowienie, należy pouczyć stronę występującą w sprawie bez adwokata, radcy prawnego lub rzecznika patentowego o dopuszczalności, terminie i sposobie wniesienia środka zaskarżenia". Z art. 362 kpc wynika zasada odpowiedniego stosowania powyższych zasad także do zarządzeń przewodniczącego.
Podaje Pani, że na postanowieniu nie ma informacji o możliwości jego zaskarżenia. Taka sytuacja znalazła swoje odzwierciedlenie w poglądach doktryny oraz orzecznictwie. Według uchwały Sądu Najwyższego z 3 maja 1966 r. (sygn. III CO 12/66) termin do złożenia zażalenia na postanowienie wydane na posiedzeniu niejawnym nie rozpoczyna biegu dla strony występującej bez adwokata przed doręczeniem jej pouczenia o możliwości zaskarżenia postanowienia. Z kolei W. Siedlecki uważa, że jest to stanowisko zbyt daleko idące (Przegląd orzecznictwa SN, s. 734). Według niego brak pouczenia o możliwości wniesienia zażalenia na postanowienie sądu, jeśli doprowadziło do uchybienia terminowi do zaskarżenia, to będzie mogło uzasadniać tylko wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia zażalenia (odmiennie K. Piasecki, w: Kodeks postępowania cywilnego z komentarzem, t. 2, s. 582-583). W orzeczeniu Sądu Najwyższego z dnia 15 maja 1997 r., (sygn. I PZ 18/97) dotyczącym braku pouczenia o możliwości zaskarżenia wydanego na posiedzeniu niejawnym postanowienia kończącego postępowanie, sąd stanął na stanowisku, że wtedy termin do wniesienia kasacji nie przysługuje. Na tym orzeczeniu, dotyczącym co prawda innego rodzaju postanowienia, opierała się dyskusja przedstawicieli doktryny.
Naszym zdaniem z braku pouczenia o możliwości zaskarżenia postanowienia wynika, że jest Pani reprezentowana przez pełnomocnika w sprawie. W związku z tym sąd nie miał obowiązku umieszczać takiego pouczenia na piśmie, bowiem adwokat lub radca prawny powinien posiadać wiedzę, co do możliwości zaskarżenia określonego postanowienia. Wątpliwości co do Pani pytania nie pozostawia art. 394 § 1 pkt. 8 kpc, który stanowi, że zażalenie do sądu II instancji przysługuje na postanowienia sądu I instancji i zarządzenia przewodniczącego, których przedmiotem jest sprostowanie lub wykładnia orzeczenia albo ich odmowa. Zatem będzie Pani mogła wnieść zażalenie na postanowienie o sprostowaniu zarządzenia w terminie tygodniowym od jego doręczenia.