Stawiennictwo na rozprawie o alimenty

Pytanie:

"Jestem po rozwodzie, mam dwójkę dzieci, z czego jedno jest pełnoletnie. Wniosłam do sądu o podwyższenie alimentów. Pełnoletni syn udzielił mi pełnomocnictwa, którym mogę się posługiwać w sprawie o podwyższenie alimentów i myślałam, że to wystarczy. Po prostu chciałam uniknąć, i ja i syn, tego aby syn uczestniczył w sądzie w sprawie o podwyższenie alimentów. Dzisiaj, i ja i syn, dostaliśmy wezwanie na rozprawę. Na wezwaniu z sądu jest napisane, że stawiennictwo obowiązkowe. Wiem, że dla syna, jak i dla mnie zresztą, ta sytuacja jest niezręczna. Obydwoje wolelibyśmy uniknąć tego, aby syn był obecny na rozprawie. Czy syn pomimo tego, iż mi napisał i podpisał pełnomocnictwo musi uczestniczyć w tej sprawie?"

Odpowiedź prawnika: Stawiennictwo na rozprawie o alimenty

Zgodnie z art. 87 par 1 k.p.c strona w sądzie może być między innymi reprezentowana przez swoich rodziców. Pełnoletni syn może zgodnie z art. 96 k.c. udzielić pełnomocnictwa dla jednego ze swoich rodziców. W takim przypadku w razie nieobecności syna na posiedzeniu umocowany rodzic może skutecznie składać oświadczenia woli w imieniu swojego mocodawcy. Jeżeli syn pomimo udzielenia pełnomocnictwa pojawi się na rozprawie będzie on mógł jedynie skutecznie prostować lub odwoływać oświadczenia woli składane przez jego pełnomocnika. Nieobecność syna na rozprawie nie spowoduje natomiast odroczenia rozprawy o ile sąd nie uzna jego obecności za konieczną na przykład w celu przesłuchania go.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Ren 2012-05-06 07:53:10

    Czy mozna uchronić pełnoletnią córke od obowiazku stawiennictwa na rozprawie w sytuacji gdy ojciec wnosi o obniżenie alimentów. Pomimo wniosku pełnomocnika sąd córkę wezwał.Natomiast ona bardzo źle znosi psychicznei całą sytuację.

  • yooko 2011-11-03 17:31:04

    a jesli odwrocic pytanie, czy pozwany moze wniesc prosbe, aby na rozprawie byl obecny rowniez powod, a nie tylko pelnomocnik powoda. Mam na mysli konkretny przyklad, pelnoletnia corka mojego meza wniosla pozew i upowaznla swoja matke, aby ja reprezentowala w sprawie o podwyzszenie alimentow, poniewaz matka tak jej nakazala.... maz nie chce wiecej spotykac sie z byla zona, ktora sale sadowa traktuje jak pralnie brudow, a dzieci nie potrafia jej sie przeciwstawia, bo przeciez chodzi o pieniadze na ich utrzymanie


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika