Stawiennictwo obowiązkowe na rozprawie
Pytanie:
"Moja mama złożyła odwołanie w sprawie odmowy przyznania emerytury do Sądu Okręgowego Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Sąd wezwał ją jako stronę na rozprawę - na druku jest napisane stawiennictwo obowiązkowe. Czy mama może udzielić pełnomocnictwa mojemu tacie i wówczas on wziąłby tylko udział w rozprawie? Czy trzeba dokonać opłaty skarbowej?"
Odpowiedź prawnika: Stawiennictwo obowiązkowe na rozprawie
W myśl art. 216 kodeksu postępowania cywilnego sąd może w celu dokładniejszego wyjaśnienia stanu sprawy zarządzić stawienie się stron lub jednej z nich osobiście albo przez pełnomocnika. Z taką sytuacją mamy do czynienia w pytaniu: sąd wezwał stronę postępowania do osobistego stawiennictwa. W takim wypadku należy wykluczyć reprezentowanie tej strony przez pełnomocnika. Strona wezwana do osobistego stawiennictwa winna pojawić się na wyznaczonym terminie rozprawy osobiście.
W innych przypadkach istnieje możliwość ustanowienia dla potrzeb postępowania sądowego pełnomocnika, którym byłby np. mąż pozwanej. Wynika to z treści art. 87 par. 1 kpc, który przewiduje katalog podmiotów, które mogą występować w toku postępowania cywilnego w charakterze pełnomocnika. Pełnomocnictwo może być udzielone na piśmie lub ustnie do protokołu, zaś zgodnie z przepisami dotyczącymi opłaty skarbowej winno być ono opłacone znakami opłaty skarbowej w wysokości 15 zł.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?