Stawiennictwo oskarżyciela posiłkowego
Pytanie:
"Oskarżyciel posiłkowy w sprawie karnej nie podjął zawiadomienia o terminie rozprawy. Jego pełnomocnik też nie może się z nim skontaktować. Oskarżyciel posiłkowy nie odbiera żadnych telefonów (domowy za granicą, komórka zagraniczna,stacjonarne i komórkowe telefony w Polsce). Sąd zarządził przeprowadzenie wywiadu środowiskowego w miejscu zamieszkania oskarżyciela posiłkowego i wręczenie mu zawiadomienia o terminie kolejnego posiedzenia. Niestety i ta forma zawiadomienia nie została przyjęta, gdyż nie przebywa w swoim miejscu zamieszkania. Czy rozprawa może odbywać się dalej bez jego udziału, przy założeniu że nadal się nie pojawi i nie będzie odbierał zawiadomień ani telefonów? Najbliższe posiedzenie miało zamknąć sprawę karną. "
Odpowiedź prawnika: Stawiennictwo oskarżyciela posiłkowego
Oskarżyciel posiłkowy jest stroną postępowania karnego i ma prawo uczestniczyć w posiedzeniach sądowych. Powinien być również zawiadomiony o terminie i miejscu posiedzenia. Posiedzenia nie przeprowadza się, jeżeli osoba uprawniona nie stawiła się, a brak dowodu, że została o niej powiadomiona, oraz jeżeli zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że niestawiennictwo wynikło z powodu przeszkód żywiołowych lub innych wyjątkowych przyczyn, a także wtedy, gdy osoba ta usprawiedliwiła należycie niestawiennictwo i wnosi o nieprzeprowadzanie czynności bez jej obecności, chyba że kodeks postępowania karnego stanowi inaczej. W razie niestawiennictwa strony, obrońcy lub pełnomocnika, których stawiennictwo jest obowiązkowe, czynności procesowej nie przeprowadza się, chyba że ustawa stanowi inaczej.
Obecność oskarżyciela posiłkowego na rozprawie nie jest obowiązkowa. Jeśli więc został on prawidłowo zawiadomiony o terminie i miejscu rozprawy i nie stawił się, wówczas nie ma powodów by uznać, że rozprawa nie może się odbyć. Jeśli jednak zawiadomienie nie zostało w sposób prawidłowy doręczone to, zgodnie z zacytowanymi powyżej przepisami rozprawa nie powinna się odbyć.
W przedmiotowej sytuacji nie wiadomo, dlaczego zawiadomienie nie zostało podjęte. Sytuacja sugeruje, że sąd nie zastosował żadnego z domniemań związanych z doręczaniem pism sądowych. Przepisy procedury karnej pozwalają bowiem na uznanie pisma za doręczone, mimo iż w rzeczywistości tak się nie stało - tak jest m.in w sytuacji, gdy strona wyjechała za granicę i nie podała adresu do doręczeń w kraju lub gdy czasowo zmieniła miejsce pobytu i nie podała nowego adresu. Być może sąd chce ustalić, czy któraś z tych okoliczności nie zachodzi, by móc zastosować domniemanie, iż pismo zostało doręczone, i dalej prowadzić postępowanie.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?