Stawiennictwo osobiste podejrzanego na wezwanie

Pytanie:

"Czy jeśli jestem na stałe w USA (zielona karta), a jednocześnie jestem podejrzany w sprawie karnej w Polsce to czy na wezwanie policji (na razie telefoniczne) powinienem wrócic do kraju i złożyć zeznania, czy też można to załatwić jakoś inaczej (np. przez ambasadę lub konsulat), czy ktoś mi zwróci za podróż? Czy mogę się tego domagać? Co policja może jeśli się nie zjawię na przesłuchanie? A jeśli sprawa wygląda tak samo jak opisałem powyżej, ale jestem jedynie świadkiem w sprawie karnej. Jak wtedy wyglądają odpowiedzi na pytania, które zadałem? "

Odpowiedź prawnika: Stawiennictwo osobiste podejrzanego na wezwanie

W przypadku przybycia na przesłuchanie we własnej sprawie (gdy występuje Pan w roli podejrzanego) nie ma w prawie podstaw do tego, by zwracać Panu koszty podróży. Jednak wezwanie na przedłuchanie w charakterze czy to podejrzanego, zy to świadka powinno być dokonane na piśmie. Jest to bowiem pismo sądowe, którego doręczenie podlega pewnym regułom, bowiem ustalenie, czy i kiedy wezwanie lub pismo zostało doręczone, staje się podstawą do dalszych zarządzeń władz sądowych, a więc ustalenie to musi się opierać na ścisłych podstawach. Podpis i pieczęć właściwej osoby urzędowej gwarantują obywatelowi, że ten, kto go wzywa, ma do tego prawo i może wymagać stawiennictwa. Osoba wzywana powinna wiedzieć, po co się ją wzywa i w jakiej sprawie. Wezwaniem jest wydany przez organ procesowy skierowany do określonego adresata nakaz określający obowiązek stawiennictwa pod rygorem przymusu (kara pieniężna, przymusowe doprowadzenie). Zawiadomieniem jest przekazanie określonej informacji. Najczęściej chodzi o informację dotyczącą czasu i miejsca czynności. Nie rodzi ono obowiązku stawiennictwa i nie jest ono poparte przymusem państwowym. Zawiadomienie nie oznacza obowiązku pewnego zachowania się. Niestawiennictwo, pomimo powiadomienia o terminie, pociąga za sobą pewne niekorzystne skutki. Do podejrzanego, oskarżonego, świadka, biegłego, tłumacza wysyłane są zawiadomienia. W wezwaniu lub zawiadomieniu należy oznaczyć organ wysyłający oraz podać, w jakiej sprawie, w jakim charakterze, miejscu i czasie ma się stawić adresat i czy jego stawiennictwo jest obowiązkowe, a także uprzedzić o skutkach niestawiennictwa. W przypadkach nie cierpiących zwłoki można wzywać osoby za pomocą telegrafu lub telefonu albo w inny sposób stosowny do okoliczności. Strona przebywająca za granicą ma obowiązek wskazać adres dla doręczeń w kraju. Jeżeli tego nie uczyni, pismo wysyłane pod ostatnio znanym adresem uważa się za doręczone, gdy takiego adresu nie wskaże, pismo załącza się do akt sprawy i uznaje się za doręczone.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • aneta 2012-06-09 07:45:26

    no wlasnie, mialam podobna sprawe i chce to naglosnic w TV, gdyz nie jest to zgodne z prawami czlowieka, tak mi sie wydaje. Na zalatwienie sobie wolnego i przyjadu z zagranicy nie wystarcza 2 dni.

  • lukasz 2012-03-18 13:00:03

    ile wcześniej policja musi wezwać ( wysłać poczta) jeżeli wzywa podejrzanego na zapoznanie się z aktami postępowania bo umnie byla taka sytuacja ze policja wyslala wezwanie ktore dostalem w poniedzialek za posrednictwem poczty polskiej a to wezwanie bylo na srode (stawiennictwo na komisariat) tego samego tygodnia prosze o odpowiedz


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika