Stawka 0% a dostawa na rzecz osoby fizycznej z UE

Pytanie:

"Czy w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (do Szwecji) można wystawiać faktury VAT dla osób fizycznych ze stawką VAT 0%?"

Odpowiedź prawnika: Stawka 0% a dostawa na rzecz osoby fizycznej z UE

Tylko jeśli osoba ta jest zarejestrowanym w Szwecji podatnikiem VAT UE (i poda ten numer w związku z dokonywaną dostawą). Należy bowiem zauważyć, że nie w każdym wypadku, gdy dochodzi do transakcji między podmiotami z dwóch państw członkowskich ma miejsce transakcja wewnątrzwspólnotowa (wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów u dostawcy oraz wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów u nabywcy). Staje się tak wyłącznie wtedy, gdy stronami transakcji są podatnicy unijni, to znaczy podatnicy posiadający numer VAT UE nadany w swoich państwach i posługujących się tym numerem. W pozostałych przypadkach, niezależnie od tego kto jest nabywcą (niezarejestrowany jako podatnik VAT UE podatnik, podmiot niebędący podatnikiem) sprzedaż (a ściślej dostawa) jest traktowana jako dokonana w kraju, a w konsekwencji opodatkowana stawką właściwą dla danej sprzedaży w Polsce. Oznacza to, iż podatnik dokonujący takiej sprzedaży wystawia zwykłą fakturę krajową. Na marginesie wskazać należy, iż przepisy ustawy VAT przewidują szczególny rodzaj transakcji wewnątrzwspólnotowej, a mianowicie sprzedaż wysyłkową (por. art. 2 pkt 23 i 24 oraz art. 23 i 24 ustawy VAT). W przypadku sprzedaży wysyłkowej niewykluczone jest opodatkowanie dostawy towarów w państwie nabywcy (a więc w Państwa przypadku – w Szwecji). Ewentualne jednak stosowanie powyższej zasady oznaczać będzie dla podatnika obowiązek zarejestrowania się w państwie nabywcy i rozliczania podatku w tym państwie.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika