Stawka 0% a dostawa na rzecz osoby fizycznej z UE

Pytanie:

Czy w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (do Szwecji) można wystawiać faktury VAT dla osób fizycznych ze stawką VAT 0%?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Tylko jeśli osoba ta jest zarejestrowanym w Szwecji podatnikiem VAT UE (i poda ten numer w związku z dokonywaną dostawą). Należy bowiem zauważyć, że nie w każdym wypadku, gdy dochodzi do transakcji między podmiotami z dwóch państw członkowskich ma miejsce transakcja wewnątrzwspólnotowa (wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów u dostawcy oraz wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów u nabywcy). Staje się tak wyłącznie wtedy, gdy stronami transakcji są podatnicy unijni, to znaczy podatnicy posiadający numer VAT UE nadany w swoich państwach i posługujących się tym numerem. W pozostałych przypadkach, niezależnie od tego kto jest nabywcą (niezarejestrowany jako podatnik VAT UE podatnik, podmiot niebędący podatnikiem) sprzedaż (a ściślej dostawa) jest traktowana jako dokonana w kraju, a w konsekwencji opodatkowana stawką właściwą dla danej sprzedaży w Polsce. Oznacza to, iż podatnik dokonujący takiej sprzedaży wystawia zwykłą fakturę krajową. Na marginesie wskazać należy, iż przepisy ustawy VAT przewidują szczególny rodzaj transakcji wewnątrzwspólnotowej, a mianowicie sprzedaż wysyłkową (por. art. 2 pkt 23 i 24 oraz art. 23 i 24 ustawy VAT). W przypadku sprzedaży wysyłkowej niewykluczone jest opodatkowanie dostawy towarów w państwie nabywcy (a więc w Państwa przypadku – w Szwecji). Ewentualne jednak stosowanie powyższej zasady oznaczać będzie dla podatnika obowiązek zarejestrowania się w państwie nabywcy i rozliczania podatku w tym państwie.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

  • Najniższa krajowa 2018 - ile wynosi najniższa krajowa brutto i netto?

    Wzrosła najniższa krajowa. Od 1 stycznia 2018 roku pracowników otrzymujących minimalne wynagrodzenie za pracę czeka podwyżka. Płaca minimalna wzrośnie wtedy do 2.100 złotych. To o 5% i jednocześnie (...)

  • Umowa zlecenie - Co musisz wiedzieć o umowie zlecenie

    Z tego tekstu dowiesz się, czym umowa zlecenie różni się od umowy o dzieło. Czy zlecenie obejmuje wyłącznie dokonywanie czynności prawnych? Czy w każdym czasie możesz wypowiedzieć umowę (...)

  • Opodatkowanie usług naukowo-badawczych VAT-em

    W niedawnym piśmie Ministerstwo Finansów odniosło się do kwestii opodatkowania usług naukowo-badawczych podatkiem od towarów i usług podatkiem od towarów i usług. W niniejszym opracowaniu przedstawiono (...)

  • VAT 2014 r. Towary używane

    Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami dostawa towarów używanych była zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało (...)

  • Sprzedaż nieruchomości a VAT - stan prawny na 31.12.2010

    Nie zawsze od sprzedaży nieruchomości trzeba płacić VAT. Jeśli już VAT się należy, to co do zasady dostawa obiektów i usług budowlanych, a także dostawa gruntu niezabudowanego, a przeznaczonego (...)

NA SKÓTY