Stawka VAT na usługi internetowe

Pytanie:

"Jaka jest stawka VAT na usługi dostępu do Internetu świadczone na rzecz osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą inna niż szerokopasmowy dostęp do Internetu? "

Odpowiedź prawnika: Stawka VAT na usługi internetowe

Pod pozycją 14 załącznika nr 4 do ustawy VAT wymienione zostały usługi na dostęp wdzwaniany i szerokopasmowy do Internetu dla użytkowników indywidualnych nieprowadzących działalności gospodarczej na dostęp szerokopasmowy. Brzmienie przepisu wywołuje istotne wątpliwości co do zakresu zwolnienia (patrz Rzeczpospolita z dnia 7 maja 2004 r. oraz 20 maja 2004 r.). Wątpliwości budzi brzmienie dwóch sformułowań, a mianowicie „użytkowników indywidualnych" oraz „nieprowadzących działalności gospodarczej na dostęp szerokopasmowy" (patrz wskazane powyżej artykuły). Tym niemniej w omawianym przypadku spory te można odłożyć na bok – nie ulega wątpliwości, iż osobę fizyczną należy uznać za „użytkownika indywidualnego” w rozumieniu powyższego przepisu. Jednocześnie skoro działalność gospodarcza prowadzona przez tą osobę nie polega na szerokopasmowym dostępie do internetu oznacza to, że świadczone na jej rzecz usługi dostępu do Internetu są zwolnione od podatku. Na marginesie należy zauważyć, iż w Sejmie znajduje się obecnie projekt nowelizacji ustawy VAT, który zakłada wykreślenie powyższego zwolnienia (co oznaczać będzie opodatkowanie tych usług stawką 22%).


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika