e-prawnik.pl Porady prawne

Stawka VAT na usługi udostępniania pracowników

Pytanie:

Jaką jest stawka podatku VAT na wynajmowanie pracownika innej niezależnej firmie? Czy jest to zależne od pracy jaką ma wykonywać?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Stawka VAT na usługi udostępniania pracowników

11.2.2006

Zgodnie z art. 659 § 1 Kodeksu cywilnego, przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. Przede wszystkim należy zatem stwierdzić, że przedmiotem najmu nie mogą być osoby. W przypadku pracowników mówi się o udostępnianiu pracowników, a usługi udostępniania pracowników są sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU 74.50.2).

Ponieważ świadczenie usług udostępniania pracowników niewątpliwie jest usługą w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), a jednocześnie nie jest wymienione wśród usług zwolnionych ani wśród usług objętych obniżoną stawką VAT, należy stwierdzić, że świadczenie usług udostępniania pracowników podlega opodatkowaniu podstawową stawką VAT (22%). Stawka nie jest zależna od rodzaju pracy jaka ma być wykonywana przez udostępnionego pracownika.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Re: Stawka VAT na usługi udostępniania pracowników

Waldemar

7.1.2011 23:51:4

Re: Stawka VAT na usługi udostępniania pracowników

Znowu kogoś w rządzie pogięło. O wynajęciu, udostępnianiu - jak go zwał, tak go zwał - powiemy wtedy i tylko wtedy gdy będzie to robiła firma zawodowo wypożyczająca pracowników. Za czasów II RP i nie tylko u nas, istniały agencje maszynistek. Odpowiednik biura zatrudnienia. One wynajmowały maszynistki różnym ludziom lub biurom potrzebującym. Jeśli w Polsce obecnie jest taka firma (?) to tylko ona jest zobowiązana zapłacić vat za usługę wynajmu pracownika. Wynajmujący rozlicza się z firmą a nie z wynajętym pracownikiem. Jeżeli ale ja wysyłam Kowalskiego do Kwiatkowskiego celem wymiany rurki, kolanka i kranika, to usługę świadczy Kowalski a nie ja. Ja robię tylko dobrze Kwiatkowskiemu.


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ