Stawki kar za uszkodzenie mienia pracodawcy
Pytanie:
"W firmie zdarza się coraz więcej sytuacji uszkodzenia samochodów służbowych przez zatrudnionych kierowców. (Na marginesie firma nasza nie jest firmą transportową). W związku z powyższym Dyrekcja firmy wprowadziła zasadę, że w przypadku uszkodzenia pojazdu z winy pracownika, ma on wystawianą notę księgową na szkodę w wysokości: 1. samochód ciężarowy 2.500 PLN; 2. samochód osobowy 1.500 PLN oczywiście jeżeli wartość szkody jest wyższa niż w/w kwoty. Pracownik otrzymuje notę obciążeniową do zapłaty w kasie. Czy takie działanie jest prawidłowe i co w sytuacji gdy pracownik odmawia pokrycia szkody?"
Odpowiedź prawnika: Stawki kar za uszkodzenie mienia pracodawcy
Zastosowane kary nie są tożsame z karami pieniężnymi określonymi w Kodeksie pracy, gdyż te można stosować tylko w następujących przypadkach: za nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy lub przepisów przeciwpożarowych, opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia, stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości lub spożywanie alkoholu w czasie pracy. Można rozwarzyć czy nie wchodzi tutaj odpowiedzialność za niewykonanie lub nienależyte wykonanie obowiązków pracownicych. Jeżeli pracownik umyślnie wyrządził szkodę pracodawcy, jest obowiązany do jej naprawienia w pełnej wysokości. Gdy nie zachodzi jednak taka umyślność wtedy odpowiedzialność pracownika jest ograniczona do wysokości wyrządzonej szkody, jednak nie może ono przewyższać kwoty trzymiesięcznego wynagrodzenia przysługującego pracownikowi w dniu wyrządzenia szkody. Obciążenie pracownika może wystąpić w tych granicach. Gdyby jednak samochód został powierzony pracownikowi z obowiązkiem zwrotu jako np. narzędzie pracy to pracownik odpowiadałby w pełnej wysokości za szkodę powstałą w tym mieniu. Zastosowane stawki przez Dyrekcję są rodzajem kary umownej, która nie jest dopuszczalna w prawie pracy ze względu na inne istniejące instrumenty prawne. Kodeks pracy wyczerpująco normuje rodzaje odpowiedzialności i nie jest dopuszczalne ich rozszerzenie. Jeśli pracownik nie reguluje należności z tytułu odpowiedzialności, wtedy pracodawca może wystąpić do Sądu o zasądzenie odszkodowania.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?