Stawki kar za uszkodzenie mienia pracodawcy

Pytanie:

"W firmie zdarza się coraz więcej sytuacji uszkodzenia samochodów służbowych przez zatrudnionych kierowców. (Na marginesie firma nasza nie jest firmą transportową). W związku z powyższym Dyrekcja firmy wprowadziła zasadę, że w przypadku uszkodzenia pojazdu z winy pracownika, ma on wystawianą notę księgową na szkodę w wysokości: 1. samochód ciężarowy 2.500 PLN; 2. samochód osobowy 1.500 PLN oczywiście jeżeli wartość szkody jest wyższa niż w/w kwoty. Pracownik otrzymuje notę obciążeniową do zapłaty w kasie. Czy takie działanie jest prawidłowe i co w sytuacji gdy pracownik odmawia pokrycia szkody?"

Odpowiedź prawnika: Stawki kar za uszkodzenie mienia pracodawcy

Zastosowane kary nie są tożsame z karami pieniężnymi określonymi w Kodeksie pracy, gdyż te można stosować tylko w następujących przypadkach: za nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy lub przepisów przeciwpożarowych, opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia, stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości lub spożywanie alkoholu w czasie pracy. Można rozwarzyć czy nie wchodzi tutaj odpowiedzialność za niewykonanie lub nienależyte wykonanie obowiązków pracownicych. Jeżeli pracownik umyślnie wyrządził szkodę pracodawcy, jest obowiązany do jej naprawienia w pełnej wysokości. Gdy nie zachodzi jednak taka umyślność wtedy odpowiedzialność pracownika jest ograniczona do wysokości wyrządzonej szkody, jednak nie może ono przewyższać kwoty trzymiesięcznego wynagrodzenia przysługującego pracownikowi w dniu wyrządzenia szkody. Obciążenie pracownika może wystąpić w tych granicach. Gdyby jednak samochód został powierzony pracownikowi z obowiązkiem zwrotu jako np. narzędzie pracy to pracownik odpowiadałby w pełnej wysokości za szkodę powstałą w tym mieniu. Zastosowane stawki przez Dyrekcję są rodzajem kary umownej, która nie jest dopuszczalna w prawie pracy ze względu na inne istniejące instrumenty prawne. Kodeks pracy wyczerpująco normuje rodzaje odpowiedzialności i nie jest dopuszczalne ich rozszerzenie. Jeśli pracownik nie reguluje należności z tytułu odpowiedzialności, wtedy pracodawca może wystąpić do Sądu o zasądzenie odszkodowania.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Załamana 2012-09-21 11:04:27

    Witam, Mam następujący problem, zalałam laptopa służbowego pijąc kawę przy biurku, czego pracodawca nie zabronił. Laptopa niestety nie da się uratować. Jestem zatrudniona na najniższą pensję krajową, pozostałą część wypłaty otrzymuję na umowę zlecenie, której jednak nie podpisuje jak to powinno być co miesiąc. Czy pracodawca ma prawo nie wypłacić mi pieniędzy?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika