Suma komandytowa a kapitał zakładowy

Pytanie:

"Czy suma komandytowa to to samo co kapitał zakładowy? Czy jest określona minimalna suma komandytowa/ kapitał zakładowy i jak jest on wpłacany przez komplementariuszy i komandytariuszy?"

Odpowiedź prawnika: Suma komandytowa a kapitał zakładowy

Proszę o zapoznanie się z treścią

Zasady funkcjonowania spółki komandytowej

Suma komandytowa to nie jest pojęciem tożsamym z kapitałem zakładowym. Jest to suma, która wyznacza górną granicę osobistej odpowiedzialności majątkowej komandytariusza wobec wierzycieli spółki. Natomiast kapitał zakładowy występuje w spółkach kapitałowych (sp. z o.o i sp. akcyjna) i jest on składnikiem majątku tych spółek. Kodeks spółek handlowych nie określa minimalnego poziomu sumy komandytowej. Komandytariusz wnosi do spółki wkład, a nie sumę komandytową. Kwestie wniesienia wkładów opisuje artykuł Założenie spółki komandytowej. Natomiast suma komandytowa (oraz wartość wniesionego wkładu)  ma znaczenie dla odpowiedzilaności komandytariusza za zobowiązania spółki, kwestie te omówione są w artykule Odpowiedzialność za zobowiązania spółki komandytowej


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika