Świadczenie pielęgnacyjne a zasiłek pielęgnacyjny

Pytanie:

"Jaka jest różnica między świadczeniem a zasiłkiem pielęgnacyjnym"

Odpowiedź prawnika: Świadczenie pielęgnacyjne a zasiłek pielęgnacyjny

Podstawową różnicą między oboma instytucjami jest to, że zasiłek przysługuje tej osobie, która jest niezdolna do samodzielnej egzystencji, a zatem zgodnie z art. 16 ust. 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych:

  1. niepełnosprawnemu dziecku;
  2. osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
  3. osobie, która ukończyła 75 lat.
  4. osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia,

natomiast świadczenie pielęgnacyjne przysługuje osobom sprawującym stałą lub długotrwała opiekę nad osobą, która takiej opieki wymaga. Odmienny jest zatem krąg podmiotów (osób) uprawnionych do skorzystania z wyżej wymienionych świadczeń. W pierwszym przypadku jest to sama osoba wymagająca opieki, w drugim zaś osoby tą opiekę sprawujące.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika