Świadczenie pracy jako wkład wspólnika
Pytanie:
"Czy konieczne jest ustalenie w umowie spółki jawnej wartości wkładu niepieniężnego, polegającego na świadczeniu pracy na rzecz spółki. Jeżeli tak, w jaki sposób należy ustalić wartość? Czy możliwe jest zaniechanie ustalenia w tej kwestii, ograniczenie się do adnotacji w umowie o wkładzie niepieniężnym tj. pracy- bez jej wyceny i wprowadzeniu zapisu o procentowym udziale w zysku i stracie. "
Odpowiedź prawnika: Świadczenie pracy jako wkład wspólnika
Zgodnie z treścią art. 25 kodeksu spółek handlowych, umowa spółki jawnej powinna zawierać m.in określenie wkładów wnoszonych przez każdego wspólnika i ich wartość. Określenie wartości wkładu wniesionego do spółki może być jednak w pewnych sytuacjach (wniesienie wkładu polegającego na świadczeniu pracy) problematyczne. Dlatego też kodeks nie wymaga dokonania dokładnej wyceny wnoszonego wkładu. Wkład wspólnika polegający na świadczeniu pracy na rzecz spółki może być okreslony w sposób dowolny, przyjęty przez wspólników. Należy jednak stanąć na stanowisku, że umowa spółki powinna okreslać przynajmniej przybliżoną wartość wkładu polegającego na świadczeniu pracy. Należy zaznaczyć, że wartość ta nie musi odpowiadać udziałowi wspólnika w ewentulanych zyskach spólki. Udział ten może odbiegać od wartości wkładu.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?