e-prawnik.pl Porady prawne

Symbole PKWiU a obniżona stawka VAT

Pytanie:

Prowadzę firmę (PKPiR, VAT). Czy to prawda, że od 1 grudnia 2008 r. nie ma obowiązku podawania symbolu PKOB lub PKWiU dla celów obniżonej stawki VAT na fakturze?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Symbole PKWiU a obniżona stawka VAT

Do 30 listopada 2008 r., w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług objętych stawką podatku niższą, niż stawka podstawowa lub zwolnionych od podatku - podawanie na fakturze symbolu PKWiU (PKOB) lub przepisu, na podstawie którego podatnik stosował zwolnienie lub obniżoną stawkę VAT, było obowiązkowe. Wynikało to bowiem z § 9 ust. 7 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. Z dniem 1 grudnia 2008 r. przepis powyższy został zastąpiony przez § 5 ust. 7 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r., z którego wynika, że w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy o VAT albo przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3 ustawy o VAT, na fakturze podaje się również m.in. symbol towaru lub usługi, określony w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, jeżeli ustawa lub przepisy wykonawcze do ustawy powołują ten symbol. Zatem obecnie – od 1 grudnia 2008 r. – podatnik dokonujący sprzedaży towarów lub świadczący usługi zwolnione z VAT, ma nadal obowiązek podawania na fakturze symbolu PKWiU (lub innego przepisu, na mocy którego sprzedaż korzysta ze zwolnienia z opodatkowania). Nie ma natomiast takiego wymogu przy dostawie towarów lub świadczeniu usług objętych stawką niższą niż 22%.

Warto też przeczytać: Rozporządzenia wykonawcze do ustawy o VAT 

 

Potrzebujesz porady prawnej?