System równoważnego czas pracy

Pytanie:

"Na czym polega równoważny czas pracy i jak go stosować w firmie ?"

Odpowiedź prawnika: System równoważnego czas pracy

Równoważny czas pracy jest instytucją pozwalającą na większą elastyczność dobowego wymiaru czasu pracy. Zasady stosowania równoważnego czasu pracy określone są w art. 129 (4) kodeksu pracy. Zgodnie z jego postanowieniami, jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy i jej organizacją, czas pracy może zostać uelastyczniony w taki sposób, że wynosił będzie do 12 godzin na dobę (nie dotyczy to jednak kierowców oraz osób pracujących w warunkach szkodliwych dla zdrowia, pracownic w ciąży a także pracownic opiekujących się dzieckiem do lat 4 bez ich zgody), jednak nie dłużej niż 40 godzin na tydzień, w przyjętym okresie rozliczeniowym. Należy tu wspomnieć, że 40 godzinny tygodniowy tydzień pracy zacznie obowiązywać dopiero od 2003r., natomiast do tego czasu, tydzień pracy ma 41 godzinny wymiar. Okres rozliczenowy nie może być dłuższy niż jeden miesiąc, lecz w szczególnie uzasadnionych przypadkach, po wyrażeniu zgody przez zakładową organizację związkową, a gdy takiej nie ma, po poinformowaniu inspktora pracy, okres rozliczeniowy można wydłużyć maksymalnie do 3 miesięcy. Czas pracy musi zostać zbilansowany, tj. ukształtowany w taki sposób, żeby w okresie rozliczeniowym, w ciągu tygodnia wynosił 41 godzin (do końca 2002r.). Oznacza to, że jeżeli np. pracownik w poniedziałek, wtorek i środę pracował po 12 godzin (czyli razem 36 godzin), w pozostałe dni robocze nie może pracować dłużej niż 5 godzin (41 - 36 = 5).


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika