Sytuacje, w których zdjęcie z fotoradaru nie może być podstawą do wystawienia mandatu karnego

Pytanie:

W jakich sytuacjach zdjęcie z fotoradaru nie może być podstawą do wystawienia mandatu karnego?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Należy wskazać, że nie każde zdjęcie z fotoradaru oznacza mandat. Nie wszystkie bowiem mają wartość dowodową- np. nie mają jej te niewyraźne lub źle skadrowane- np. widać jedynie część tablicy rejestracyjnej.

Jeżeli właściciel pojazdu zaprzecza, że to on siedział za kierownicą, należy ustalić tożsamość kierującego. Niekiedy straż miejska wysyła zawiadomienie z informacją, że jeżeli właściciel nie wskaże kierującego, to zostanie ukarany grzywną.

Jeżeli natomiast chodzi o świadectwo badania przyrządu do pomiaru prędkości przez Urząd Miar jako obowiązkowy dokument w przypadku gromadzenia wszelkich dokumentów w danej sprawie, to wydaje się, że nie jest ono niezbędne. W tym celi warto sięgnąć do rozporządzenia Ministra Gospodarki w sprawie wymagań, którym powinny odpowiadać przyrządy do pomiaru prędkości pojazdów w ruchu drogowym praz szczegółowy zakres badań i sprawdzeń wykonywanych podczas prawnej kontroli metrologicznej tych przyrządów z 9 listopada 2007r.

Zgodnie z art. 97 par. 1 pkt. 2 ustawy kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia osoba upoważniona do wystawienia mandatu może go wręczyć, gdy stwierdzi popełnienie wykroczenia za pomocą urządzenia pomiarowego lub kontrolnego a nie zachodzi wątpliwość co do sprawcy czynu. Przepis dopuszcza jednak możliwość nałożenia grzywny w drodze mandatu karnego po przeprowadzeniu w niezbędnym zakresie czynności wyjaśniających, podjętych niezwłocznie po ujawnieniu wykroczenia, zastrzegając jednocześnie, że nałożenie grzywny w drodze mandatu karnego nie może nastąpić po upływie 30 dni od daty ujawnienia czynu.

 

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

mariusz

11.9.2014 18:24:23

Re: Sytuacje, w których zdjęcie z fotoradaru nie może być podstawą do wystawienia mandatu karnego

witam ,dostałem zdjecie z wakacji od straży gminnej i jest na nim mój pojazd,ale jest on troszke z boku ,bo na pierwszym planie jest jakas osoba (na samym srodku),prawdopodobnie robi zdjęcie tego urządzenia ,choć rąk i twarzy nie widać.Na zdjeciu zbliżenia twarzy jest jakaś jedna wielka plama,tylko rejestracja jest wyrażna.Mandat 100 zl +2 pkt .predkość przekroczona o 12km/h (na 50 miałem 62 km/h). Nie otrzymałem żadnych info o urządzeniu,tylko notatka służbowa+oswiadczenie do wypełnienia -kto prowadził pojazd .sytuacja troche komiczna ,ale chętnie zapoznam się z fachową opinią-pozdrawiam


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 17.9.2018

  Jak odwołać się od mandatu drogowego?

  Jeśli wystawiono ci mandat drogowy, a masz pewność, że wypisano ci go niesłusznie, pamiętaj, że jest tylko kilka przypadków, kiedy można go uchylić. Dowiedz się, kiedy i w jaki sposób (...)

 • 18.6.2013

  Faktura korygująca, nota korygująca, duplikat faktury kiedy wystawiać?

  Faktury korygujące (zwane powszechnie „korektami”) oraz noty korygujące wystawiane są w sytuacjach, które wymagają poprawy zapisów dokonanych fakturami VAT. Rodzaj „korekty” (...)

 • 17.1.2017

  Nakaz rozbiórki a kara grzywny

  Prawo budowlane w art. 48 oraz 49b przewiduje nakazanie przez właściwy organ w drodze decyzji administracyjnej rozbiórki obiektu budowlanego, lub jego części, będącego w budowie albo wybudowanego (...)

 • 22.12.2017

  Możliwość obniżenia diety parlamentarnej parlamentarzystom

  Nowelizacja ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora wprowadza możliwość obniżenia uposażenia oraz obniżenia lub utraty diety parlamentarnej parlamentarzystom, którzy naruszają powagę (...)

 • 9.11.2004

  Hipoteczny list zastawny a publiczny list zastawny

  Działalność banków hipotecznych reguluje ustawa z 28 sierpnia 1997 r. o listach zastawnych i bankach hipotecznych. Banki hipoteczne to instytucje finansowe, zajmujące się udzielaniem kredytów hipotecznych. (...)