Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Postępowanie w sprawie zajęcia stanowiska jest postępowaniem pomocniczym w stosunku do postępowania głównego, w którym dochodzi do wydania decyzji w sprawie. Postanowienie w sprawie stanowiska nie załatwia sprawy administracyjnej, nie rozstrzyga o jej istocie ani nie kończy postępowania w danej instancji. Postępowanie to jest jednak czasami niezbędne i bez jego przeprowadzenia niemożliwe jest wydanie ostatecznej decyzji w sprawie.
Zgodnie z przepisem art. 106 § 6 kpa, w przypadku niezajęcia stanowiska w terminie określonym w § 3 (maksymalnie w terminie dwóch tygodni od dnia doręczenia mu żądania) stosuje się odpowiednio przepisy art. 36-38 kpa.
Jak wskazuje z kolei przepis art. 36 § 1 kpa, o każdym przypadku niezałatwienia sprawy w terminie, organ administracji publicznej obowiązany jest zawiadomić strony, podając przyczyny zwłoki i wskazując nowy termin załatwienia sprawy. Organ administracji prowadzący postępowanie główne nie jest stroną postępowania w sprawie zajęcia stanowiska - dlatego też nie może on wnieść zażalenia na postanowienie wydane w tym postępowaniu (wyrok NSA z 27 października 1998 r., II SA 1284/98). Skoro, wobec powyższego, organ prowadzący postępowanie główne nie jest stroną postępowania, zawiadomienie strony winno być skierowane do strony bezpośrednio od organu zobowiązanego do zajęcia stanowiska czy też opinii. Stronie przysługuje zażalenie na niezałatwienie sprawy w terminie do organu administracji publicznej wyższego stopnia nad tym, który miał określić swoje stanowisko we wskazanym terminie.