Termin na wniesienie zażalenia na postanowienie
Pytanie:
"W dniu 17.11 byłem na rozprawie jako strona powodowa w sprawie o eksmisje. W dniu 23.11 wysłałem do sądu wniosek o doręczenie odpisu postanowienia z uzasadnieniem z rozprawy z dnia 17.11, teraz otrzymałem nieoficjalna informację, że przepadł mi termin na zażalenie i że nie dostane odpisu postanowienia z uzasadnieniem. Czy to prawda, przecież do momentu, kiedy nie miałem odpisu postanowienia, nie wiedziałem na co mogę się pożalić lub nie?"
Odpowiedź prawnika: Termin na wniesienie zażalenia na postanowienie
Termin do wniesienia zażalenia jest tygodniowy i liczy się od doręczenia postanowienia, a gdy strona nie zażądała w terminie przepisanym doręczenia postanowienia zapadłego na rozprawie - od ogłoszenia postanowienia. Postanowienia ogłoszone na posiedzeniu jawnym sąd uzasadnia tylko wtedy, gdy podlegają one zaskarżeniu, i tylko na żądanie strony zgłoszone w terminie tygodniowym od dnia ogłoszenia postanowienia. Postanowienia te doręcza się tylko tej stronie, która zażądała sporządzenia uzasadnienia i doręczenia postanowienia z uzasadnieniem. Terminy w postępowaniu cywilnym, w tym oczywiście także termin na zgłoszenie żądania o doręczenie postępowania z uzasadnieniem, liczy się według przepisów kodeksu cywilnego. Zgodnie z nimi termin oznaczony w tygodniach kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu. Jeśli ostatni dzień terminu przypada na dzień wolny, to termin upływa dnia następnego. Dodatkowo oddanie pisma procesowego w polskiej placówce pocztowej lub placówce operatora świadczącego powszechne usługi pocztowe w innym państwie członkowskim UE jest równoznaczne z wniesieniem go do sądu. Z opisu stanu faktycznego wynika więc, że został zachowany wymagany termin do żądania doręczenia postanowienia. To postanowienie powinno więc zostać doręczone i od dnia doręczenia strona ma termin tygodniowy, by wnieść zażalenie.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?