Termin nadania klauzuli wykonalności

Pytanie:

"Art. 781[1] kpc brzmi : "Wniosek o nadanie klauzuli wykonalności sąd rozpoznaje niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 3 dni od dnia jego złożenia”. Czy to oznacza że sąd ma trzy dni na nadanie klauzuli wykonalności?"

Odpowiedź prawnika: Termin nadania klauzuli wykonalności

Termin określony w art. 781[1] kpc jest terminem instrukcyjnym. Ma on jedynie za zadanie zdyscyplinować sąd. Jego przekroczenie samo w sobie nie stanowi naruszenia prawa. W związku z tym sąd nie musi nadać klauzuli wykonalności w ciągu 3 dni od złożenia wniosku (choć – jak wskazuje ustawodawca – powinien tak zrobić). Może to nastąpić w terminie późniejszym.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Elżbieta Zmysłow 2012-07-08 14:28:57

    klauzulę wierzyciel nadał po 5-latach,bezprawnie- na podstawie fałszywego wnosku egzek,pieniądze znajdują się w depozycie sądowym- komornik nie przjmuje tego do wiadomości- egzekucja-trw,pozew przeciw egzakucyjny -23-08-2012( oczym wierzyciel wie !) - jak się bronić do tego czasu przed zajęciami komorniczymi ?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika