Termin przechowywania akt przez prokuraturę

Pytanie:

"Przez jaki okres prokuratura ma obowiązek przechowywać akta sprawy posiadające znamiona przestępstwa lub występku w przypadku umorzenia dochodzenia z uwagi na zgon sprawcy?"

Odpowiedź prawnika: Termin przechowywania akt przez prokuraturę

Akta umorzonych (bez względu na przyczynę) śledztw lub dochodzeń w sprawach o zbrodnie przeciwko pokojowi, ludzkości oraz zbrodnie wojenne, przestępstwa przeciwko wyborom i referendum, wolności sumienia i wyznania, przeciwko Rzeczpospolitej Polskiej, przestępstwa handlu ludźmi, propagowania totalitaryzmu, udziału w grupie przestępczej, ujawniania tajemnicy państwowej, w sprawach o pewne przestępstwa przewidziane przez ustawę o stanie wojennym oraz w sprawach o wyjątkowym znaczeniu ze względu na zebrany materiał w śledztwie lub dochodzeniu bądź występujące w sprawie osoby – przechowuje się przez 30 lat, po czym są one przekazywane do archiwum państwowego.

W przypadku pozostałych przestępstw reguły przechowywania akt spraw umorzonych z powodu śmierci sprawcy przedstawiają się następująco:

  • dla akt śledztw ustalono okres przechowywania na 40 lat w sprawach o zbrodnię zabójstwa oraz 30 lat w przypadku innych zbrodni.
  • dla akt spraw, gdy czyn stanowi występek zagrożony karą pozbawienia wolności powyżej 5 lat, ustalono okres przechowywania akt na 25 lat
  • gdy czyn stanowi występek zagrożony karą pozbawienia wolności powyżej 3 lat, akta są przechowywane przez 20 lat. 
  • w sprawach umorzonych o pozostałe występki okres przechowania wynosi 10 lat.

Po upływie tych terminów akta są niszczone.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika