Jak długo czeka się na zwrot kosztów z sądu za rozwód?

Pytanie:

"W orzeczeniu o rozwodzie sąd przyznał mi zwrot połowy wniesionej przeze mnie opłaty sądowej od męża. W jakim terminie mój były mąż powinien dokonać przekazania mi tej sumy?"

Odpowiedź prawnika: Jak długo czeka się na zwrot kosztów z sądu za rozwód?

Co do zasady, sąd z urzędu zwraca stronie połowę uiszczonej opłaty od pozwu o rozwód lub separację w razie orzeczenia rozwodu lub separacji na zgodny wniosek stron bez orzekania o winie - po uprawomocnieniu się wyroku. Zwrot opłaty następuje z urzędu, a zatem bez wniosku strony. Sąd jest obowiązany bez żądania lub wniosku strony dokonać zwrotu całości lub części pobranej opłaty. Jeżeli jednak zwrot taki nie następuje (choć powinien nastąpić z urzędu), strona powinna się o ten zwrot upomnieć, żądając zwrotu odpowiedniej kwoty. Wyłożone na celową czynność procesową opłaty sądowe, których zwrot mogła strona wygrywająca sprawę uzyskać od Skarbu Państwa na podstawie art. 79 ustawy o kosztach sądowych w postępowaniu cywilnym, tracą charakter kosztów niezbędnych w rozumieniu art. 98 kpc i dlatego strona wygrywająca nie może skutecznie żądać ich zwrotu od przegrywającego przeciwnika.

Z przedstawionej sytuacji wynika, iż sąd dokonał podziału kosztów sądowych między stronami,w związku z czym będzie mogła Pani dochodzić zasądzonych kosztów od małżonka. 

Art. 365 § 1 kodeksu postępowania cywilnego stanowi, iż orzeczenie prawomocne wiąże nie tylko strony i sąd, który je wydał, lecz również inne sądy oraz inne organy państwowe i organy administracji publicznej, a w wypadkach w ustawie przewidzianych także inne osoby.

W związku z w/w przepisem prawomocne orzeczenie odnosi skutek związania nim określonych osób – w przedstawionej sytuacji są to Pani i były małżonek. Od momentu uprawomocnienie się wyroku rozwodowego strony są związane niniejszym orzeczeniem i powinny dostosować się do jego postanowień. Mąż od momentu uprawomocnienia orzeczenia jest obowiązany do zapłaty zasądzonych kosztów na rzecz Pani.

Orzeczenie sądu staje się prawomocne, jeżeli nie przysługuje co do niego środek odwoławczy lub inny środek zaskarżenia. Zgodnie z art. 367 § 1 kpc od wyroku sądu pierwszej instancji przysługuje apelacja do sądu drugiej instancji. Apelację wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok, w terminie dwutygodniowym od doręczenia stronie skarżącej wyroku z uzasadnieniem. Jeżeli strona nie zażądała uzasadnienia wyroku w terminie tygodniowym od ogłoszenia sentencji, termin do wniesienia apelacji biegnie od dnia, w którym upłynął termin do żądania uzasadnienia.

W związku z powyższym wyrok rozwodowy w niniejszej sprawie uprawomocni sie po upływie 14 dni od doręczenia orzeczenia wraz z uzasadnieniem byłemu mężowi. Jeżeli były mąż nie złożył wniosku o sporządzenie i doręczenie uzasadnienia, wówczas uprawomocnienie orzeczenia nastąpi po upływie 21 dni od doręczenia byłemu mężowi wyroku.

Informację o uprawomocnieniu wyroku może Pani uzyskać w sekretariacie wydziału sądu, który wydał wyrok i nie wymaga to osobistego stawiennictwa. Można taką informację uzyskać telefonicznie wskazując sygnaturę sprawy i fakt legitymacji strony postępowania.

Po uprawomocnieniu wyroku może Pani (jeżeli sąd nie nada z urzędu) złożyć wniosek o nadanie klauzuli wykonalności, a po jej uzyskaniu wezwać byłego małżonka do dobrowolnej spłaty kosztów sądowych wyznaczając mu odpowiedni (realny) termin do spełnienia żądania. Jeżeli małżonek będzie się nadal uchylał od zapłaty, wówczas konieczne będzie skierowanie sprawy na drogę postępowania egzekucyjnego.

Wniosek o nadanie klauzuli wykonalności sąd rozpoznaje niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 3 dni od dnia jego złożenia.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika