Transakcja sprzedaży udziałów w spółce duńskiej
Pytanie:
"Polak posiadający udziały w spółce z o.o. zarejestrowanej w Danii chce sprzedać innemu Polakowi posiadane udziały po tej samej cenie za jaką je kiedyś nabył. Umowa kupna-sprzedaży ma być zawarta w Polsce. Czy taka transakcja będzie podlegała opodatkowaniu w Polsce np. PCC-1 i czy będzie wymagała szczególnej formy?"
Odpowiedź prawnika: Transakcja sprzedaży udziałów w spółce duńskiej
Zgodnie z art. 1 ust 4 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, czynności cywilnoprawne podlegają podatkowi, jeżeli ich przedmiotem są rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Udziały w spółce zagranicznej są prawami majątkowymi wykonywanymi za granicą. Zgodnie zatem z powyższym przepisem, jeżeli nabywca ma miejsce zamieszkania w Polsce i czynność będzie dokonana na terytorium Polski, taka sprzedaż udziałów będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt b) ustawy, stawka podatku wynosi w takim przypadku 1% wartości rynkowej prawa majątkowego. Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej (tj. zawarcia umowy). Podatnicy są obowiązani, bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego, z wyłączeniem przypadków, gdy podatek jest pobierany przez płatnika (np. notariusza, jeżeli czynność jest dokonana w formie aktu notarialnego).
Natomiast odnośnie formy, w jakiej powinno nastąpić zbycie, należy stwierdzić, iż w sytuacji, gdy spółka jest zarejestrowana w innym państwie (np. w Danii), podlega prawu tego innego państwa i należałoby sięgnąć do jego regulacji. Do spółki takiej, w tym do formy zbywania udziałów, nie stosuje się bowiem polskiego Kodeksu spółek handlowych. Można jedynie wskazać, iż gdyby to była polska spółka, zgodnie z art. 180 Kodeksu spółek handlowych, zbycie udziału powinno być dokonane w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?