Treść ustanowionej służebności gruntowej

Pytanie:

"Nabyłem działkę budowlaną. Moją działkę dzieli od ulicy wąski pas ziemi, będący odrębną działką, przeznaczony na poszerzenie ulicy (wydzielony na żądanie gminy). Jednak obecnie jego właścicielem jest osoba, która sprzedała mi działkę. W akcie notarialnym zagwarantowałem sobie służebność gruntową polegającą na prawie przejazdu i przechodu przez tę działkę. Obecnie okazało się, że muszę przez nią przeprowadzić kabel elektryczny. Właściciel odmawia mi tego prawa stawiając nierealne żądania finansowe. Moje pytanie brzmi: 1) Czy ustanowiona służebność gruntowa polegająca na prawie przejazdu i przechodu może także dotyczyć prawa przeprowadzenia pod tą działką kabla elektrycznego? 2) Czy w świetle powyższych faktów, gmina, która wymusiła wydzielenie gruntu na poszerzenie ulicy, może w trybie decyzji administracyjnej przyznać mi takie prawo?"

Odpowiedź prawnika: Treść ustanowionej służebności gruntowej

Na oba pytania odpowiedź będzie raczej negatywna. Prawo przejazdu i przechodu zwykle nie obejmuje swoją treścią prawa do rozkopania działki i położenia kabla elektrycznego. Oczywiście trzeba sprawdzić dokładną treść służebności określoną w akcie notarialnym. Nieruchomość może być oczywiście wywłaszczona na cele publiczne (przez Starostę), które to wywłaszczenie polega nie tylko na odjęciu prawa własności, ale także na ustanowieniu stosownej służebności, tyle że poprowadzenie sieci elektrycznej na prywatną posesję nie mieści się raczej w pojęciu celów publicznych. Co innego, gdyby trakcja elektryczna przychodziła przez działkę w celu jej doprowadzenia do dalszych zabudowań. Podobnie przyczyną wywłaszczenia mogłaby być rozbudowa drogi publicznej. W Pana przypadku jednak istnieje inny sposób. W oparciu o art.145 kodeksu cywilnego (roszczenie o ustanowienie drogi koniecznej) można domagać się w drodze odpowiedniego wniosku skierowanego do sądu, aby sąd ustanowił stosowną służebność, bądź zmienił zakres służebności istniejącej.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika