Uchylenie ustalenia ojcostwa
Pytanie:
"Jestem matką samotnie wychowującą 5 letnią córkę. Ojcostwo dziecka zostało ustalone sądownie- zakończone prawomocnym wyrokiem (nie były robione badania genetyczne, spraw odbyła się bez obecności pozwanego- przez 5 lat płacił alimenty). Po 5 latach ojciec dziecka wniósł sprawę do sądu o ponowne przeprowadzenie badań. Jakie mam prawa? Czy możliwe jest wznowienie postępowania po 5 latach? Co będzie jeśli okaże się, że nie jest on ojcem dziecka?"
Odpowiedź prawnika: Uchylenie ustalenia ojcostwa
Stwierdzenie, że mężczyzna jest ojcem dziecka nastąpiło w wyroku sądowym. Podważenie tego faktu wymagałoby uchylenia tego wyroku, co w obecnej sytuacji możliwe jest tylko w drodze wznowienia postępowania. Jednakże wznowienie postepowania po tak długim czasie możliwe jest tylko na podstawie dwóch przesłanek: - strona była pozbawiona mozliwości działania - strona nie była prawidłowo reprezentowana. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że mężczyzna, który wg orzeczenia sądowego uznany został za ojca dziecka, nie był obecny na rozprawie. Mozliwe jest więc podniesienie przez tego mężczyzne zarzutu niewłaściwej reprezentacji albo pozbawienia mozliwości działania. Te okoliczności musiałyby jednak zostac udowodnione przez strone, która wnosi o wznowienie postepowania. W obecnej sytuacji byłoby to bardzo trudne. Jeżeli jednak doszłoby do wznowienia postepowania, w wyniku którego uchylony zostanie wyrok stwierdzający ojcostwo, mężczyzna ten mógłby żądać zwrotu świadczeń alimentacyjnych spełnionych na dziecko. Jednakże praktyka pokazuje, że sądy bardzo rzadko orzekają zwrot w takich przypadkach.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?