Udokumentowanie dokonanego przelewu

Pytanie klienta:

""Jak to jest z wydawaniem potwierdzeń dokonania przelewu przez banki internetowe? Generowane są one elektronicznie do wydrukowania, a na dole potwierdzenia znajduje się stwierdzenie: "Wygenerowane elektronicznie potwierdzenie wykonania przelewu. Dokument sporządzony na podstawie art. 7 Ustawy Prawo Bankowe (Dz.U.Nr 140 z 1997 roku, poz.939 ze zmianami). Nie wymaga podpisu ani stempla. Czy w świetle obowiązujących przepisów jest to wystarczająca forma potwierdzenia, czy też jakiekolwiek instytucje czy urzędy np. ZUS lub Urzędy Skarbowe mogą wymagać stempla bankowego i podpisu pracownika banku? Jeżeli tak to na jakiej podstawie? Wiadomo, że potwierdzanie stemplem i podpisem pociąga za sobą dodatkowe opłaty oraz czas.""

Odpowiedź prawnika:

Artykuł 7 ustawy prawo bankowe zezwala na wyrażanie oświadczeń woli składanych w związku w dokonaniem czynności bankowej za pomocą elektronicznych nośników informacji. Również dokumenty związane z czynnościami bankowymi mogą być sporządzane na elektronicznych nośnikach informacji, jeżeli dokumenty te będą w sposób należyty utworzone, utrwalone, przechowywane i zabezpieczone. Przywilej wynikający z tego przepisu wykorzystywany jest przez tzw. banki internetowe, które nie mogłyby działać bez takiej regulacji. Dlatego też takie potwierdzenie nie wymaga stempla oraz podpisu, gdyż jest ono zapisane w dokumentach bankowych zapisanych w formie elektronicznej. Dlatego też inne instytucje nie mogą żądać potwierdzenia przelewu opatrzonego stemplem i podpisem pracownika banku, gdyż nie ma po prostu takiej potrzeby. Takie potwierdzenie jest wystarczające.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.