Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Wartość przedmiotu sporu określa sie według oceny właściwej w chwili wnoszenia pozwu. Jednakże powód powinien zastosować obiektywne kryteria przy wskazywaniu wartości przedmiotu sporu, może np. brać pod uwagę wartość rynkową rzeczy ma dzień wniesienie pozwu.
Jak więc wynika z powyższego, wydaje się wystarczające wskazanie powierzchni i położenia nieruchomości oraz określenie jej wartości na podstawie aktualnych cen rynkowych. W przedstawionym stanie faktycznym, można więc posłużyć się aktem notarialnym oraz zestawieniem aktualnych cen obowiązujących na rynku nieruchomości (mogą to być nawet ceny podane w prasie).
Należy jednak pamiętać, że zgodnie z art. 25 kpc, sąd może na posiedzeniu niejawnym sprawdzić wartość przedmiotu sporu oznaczoną przez powoda i zarządzić w tym celu dochodzenie. Po doręczeniu pozwu sprawdzenie nastąpić może jedynie na zarzut pozwanego, zgłoszony przed wdaniem się w spór co do istoty sprawy. Po ustaleniu wartości przedmiotu sporu w sposób wskazany w art. 25 kc, kwota ta nie podlega ponownemu badaniu w dalszym toku postępowania.
Jeśli ani sąd nie powziął wątpliwości co do wartości przedmiotu sporu, ani też pozwany nie zgłosił w tym zakresie zarzutu, to nie ma potrzeby udowadniania jej w jakikolwiek sposób. Żadne też dowody nie spowodują, że sąd II instancji orzeknie ponad wartość zgłoszoną w I instancji.