Udział dziecka w sprawie rozwodowej

Pytanie:

"Mój syn lat 9 jest często jedynym świadkiem wydarzeń, które wskazują na winę żony, sam też był obiektem ataków. Jestem przekonany, że wolałby być pod moją opieką, ja jednak nie zadaję mu takich pytań, gdyż nie chcę go dodatkowo stresować, bo wiem, że sądy w Polsce nie przyznają opieki ojcom. Będziemy mieli wizytę kuratora, ponieważ sprawa rozwodowa właśnie się rozpoczyna i kontakt przedstawicieli prawa z dzieckiem jest nieunikniony. Jaki mogę mieć wpływ na formę i treść zadawanych dziecku pytań (żona ma metodę "wtłaczania słów w cudze usta", która działa nawet na psychologów i policję - wpada w taki stan, że rozmówcy boją się jej przerywać). Gdyby dać szansę rozmowy z dzieckiem bez obecności rodziców, to syn na pewno nie bałby się niczego mówić. Czy mogę zażądać od kuratora przeprowadzenia takiej rozmowy wyłącznie z dzieckiem, nawet jeśli żona chce trzymać go w "matczynym uścisku"? Poproszę o stosowne artykuły. Jakie znaczenie ma dla przyznania opieki nad dzieckiem związek uczuciowy dziecka 9 lat z ojcem? Czy mogę zażądać sprawdzenia przez sąd więzi emocjonalnej dziecka z poszczególnymi rodzicami? "

Odpowiedź prawnika: Udział dziecka w sprawie rozwodowej

Postępowanie dowodowe w procesie rozwodowym ma przede wszystkim na celu ustalenie okoliczności dotyczących rozkładu pożycia, jak również okoliczności dotyczących dzieci stron i ich sytuacji, a w razie uznania powództwa - także przyczyn, które skłoniły do tego stronę pozwaną. Jeżeli sąd zlecił kuratorowi wywiad środowiskowy, to kurator ma za zadanie sprawdzić, jaki jest wzajemny stosunek małżonków wobec siebie oraz ich stosunek wobec dziecka. W związku z tym wątpliwe jest, by kurator przychylił się do żądania ojca. Poza tym odpowiednie żądanie powinno być wcześniej skierowane do sądu, który wyznaczył kuratorowi zakres obowiązków. Należy jednak, w związku z tak dużym wpływem matki na dziecko, żądać przed sądem wyznaczenia psychologa, który przeprowadzi z dzieckiem rozmowę pod nieobecność rodziców w celu ustalenia, z którym z nich powinno ono zostać po rozwodzie. W trakcie tego wywiadu psycholog będzie badał między innymi wieź emocjonalną dziecka z każdym z rodziców, bo to więź ze strony dziecka (a nie rodzica) będzie miała wpływ na orzeczeniu sądu o przyznaniu władzy rodzicielskiej nad nim. Powyższe kwestie nie są określane wyraźnie przez żadne przepisy, a przedstawione rozstrzygnięcie wynika zarówno z ogólnym przepisów kodeksu postępowania cywilnego o postępowaniu dowodowym, jak i przepisów szczególnych dotyczących spraw o rozwód (głównie art. 441-2 kpc).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Maria 2013-03-08 12:31:23

    To jest bez sensu że dzieci zeznaja przeciwko rodzicom


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika