Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z art. 192 § 2 kodeksu postępowania karnego jeżeli istnieje wątpliwość co do stanu psychicznego świadka, jego stanu rozwoju umysłowego, zdolności postrzegania lub odtwarzania przez niego postrzeżeń, sąd lub prokurator może zarządzić przesłuchanie świadka z udziałem biegłego lekarza lub biegłego psychologa, a świadek nie może się temu sprzeciwić.
Nie wydaje się zasadne uznanie obowiązku Policji do powiadomienia świadka o tym, że wystąpiła o przesłuchanie z udziałem biegłego. Inaczej jest jednak w przypadku samego zarządzenia o przeprowadzeniu takiego przesłuchania. Gdyby zarządzenie takie zapadło poza rozprawą, wówczas strona powinna być powiadomione o jego treści.
Zgodnie z art. 7 kpk organy postępowania kształtują swe przekonanie na podstawie wszystkich przeprowadzonych dowodów, ocenianych swobodnie z uwzględnieniem zasad prawidłowego rozumowania oraz wskazań wiedzy i doświadczenia życiowego. Nie oznacza to jednak, że nie może Pani kwestionować prawidłowości przeprowadzenia określonego dowodu. Może Pani zgłosić swoje zastrzeżenia, które organ również będzie zobowiązany wziąć pod uwagę przy wydawaniu orzeczenia końcowego.