Umorzenie egzekucji a bezczynność wierzyciela

Pytanie:

"Egzekucja prowadzona przez komornika sądowego od lat jest bezskuteczna i nie poskutkowała skutecznym zajęciem u dłużnika chociażby złotówki, z uwagi na brak jakichkolwiek dochodów, majątku lub oszczędności. Wierzyciel jednak nie występuje z nowymi wnioskami. Od momentu wszczęcia egzekucji zachowuje się całkowicie biernie. Dłużnik chyba nie ma żadnych praw w takiej sprawie, a skoro wierzyciel milczy, to tylko w gestii komornika leży decyzja o zakończeniu prowadzenia egzekucji. Jakie czynności powodują umorzenie lub zamknięcie postępowania egzekucyjnego w takim wypadku? Czy jest przepis nakazujący komornikowi podjęcie określonych działań w przypadku nieskuteczności egzekucji, czy ma pełną wolność w podjęciu jakiś decyzji ? "

Odpowiedź prawnika: Umorzenie egzekucji a bezczynność wierzyciela

Zgodnie z art. 823 k.p.c. postępowanie egzekucyjne umarza się z mocy samego prawa, jeżeli wierzyciel w ciągu roku nie dokonał czynności potrzebnej do dalszego prowadzenia postępowania lub nie zażądał podjęcia zawieszonego postępowania. Termin powyższy biegnie od dnia dokonania ostatniej czynności egzekucyjnej, a w razie zawieszenia postępowania - od ustania przyczyny zawieszenia.

Umorzenie postępowania z mocy samego prawa oznacza, że organ egzekucyjny nie musi wydawać postanowienia o umorzeniu postępowania. Zobowiązany jest natomiast wydać stronom na ich wniosek zaświadczenie o umorzeniu postępowania egzekucyjnego. Jeżeli jednak sąd wyda postanowienie stwierdzające umorzenie postępowania z mocy samego prawa, to na to postanowienie przysługuje zażalenie (tak SN w uchwale z dnia 16 maja 1996 r., III CZP 44/96, OSNC 1996, nr 9, poz. 117).  - Z. Szczurek (red.), M.K. Chmielewska, G. Julke, Z. Knypl, M. Koenner, R. Kowalkowski, S. Kozik, H. Langa-Bieszki, Z. Merchel, J. Świeczkowski, J. Treder, G. Wróblewska-Wcisło, Kodeks postępowania cywilnego. Postępowanie zabezpieczające i egzekucyjne. Komentarz, Currenda, 2005, wyd. III, komentarz do art. 823 k.p.c., publ. LEX).

Wskazane wyżej zaświadczenie komornik wydaje na podstawie art. 827 § 2 k.p.c. W przypadku umorzenia postępowania z mocy samego prawa, komornik nie ma również obowiązku wysłuchania wierzyciela i dłużnika (art. 827. § 1 k.p.c.).

Jeżeli zatem od ostatniej czynności wierzyciela upłynął rok, egzekucja została umorzona z mocy samego prawa i każda ze stron może wystąpić do komornika o wydanie stosownego zaświadczenia.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • alka 2013-05-25 22:35:24

    A co powiecie na to Komornik wszczał egzekucję od zajęcia wierzytelności, następnie konta bankowego, następnie wynagrodzenia i wreszcie nieruchomości.W zwiazu z tym ze mam rozdzielność a wierzyciel nie miał klauzuli na męża komornik nie mógł nic zrobić/ pomimo wezeań/ no to sobie zawiesił pąstępowanie, ale tylko z nieruchomości w oczekiwaniu na klauzulę na męża, złozyłam skargę na czynność tzn. na zawieszenie gdyż zbliżał się termin roczny od zajęcia/ osd ostatniej czynności/ rejonowy oddalił okręgowy uchylił zawieszenie. Minęło 1,5 roku od ostaniej czynności wierzyciela, złozyłam wniosek o postanowienie o umorzeniu na podst, 823 kpc i co otrzymałam ? postanowienie w który komornik pisze o umorzeniu z mocy prawa egzekucji z nieruchomości Wyobrażacie sobie stwierdził umorzenie jednego ze sposobów egzekucji tj z nieruchomości a nie całego postępowania. Oświadczył że pozostałe sposoby umorzy z powodu bezskuteczności. I co mogę zrobić złożyć skargę na czynność na poprzedni aczekałam 8 miesięcy/ rejonowy i okręgowy/ komornicy to H..... mogą bez końca przedłużać postępowania .

  • Mirka 2013-03-17 18:15:38

    Z egzekucji z nieruchomości / nikt nie kupił/ komornik umorzył na podst art.985 p.1 kpc w dniu 27/10/2011 roku. Całe postepowanie egzekucyjne umorzył z 824 p.1 pkt 3 kpc.22/032012 roku. Od 2 licytacji w pazdzierniku 2011 roku wierzyciel i komornik nie podejmowali zadnych kroków w celu wyegzekwowania pieniedzy. Teraz komornik z data 13 marca 2013 roku wszczyna ponownie egzekucje z tej nieruchomosci doliczajac koszta egzekucji z poprzedniej sprawy. Czy po takim czasie komornik moze wznowic egzekucje,ktora umorzył? Kwota była mała bo 2400 zł i mógł ja wyegzekwowac od pracodawcy


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika