Umorzenie egzekucji a bezczynność wierzyciela
Pytanie:
"Egzekucja prowadzona przez komornika sądowego od lat jest bezskuteczna i nie poskutkowała skutecznym zajęciem u dłużnika chociażby złotówki, z uwagi na brak jakichkolwiek dochodów, majątku lub oszczędności. Wierzyciel jednak nie występuje z nowymi wnioskami. Od momentu wszczęcia egzekucji zachowuje się całkowicie biernie. Dłużnik chyba nie ma żadnych praw w takiej sprawie, a skoro wierzyciel milczy, to tylko w gestii komornika leży decyzja o zakończeniu prowadzenia egzekucji. Jakie czynności powodują umorzenie lub zamknięcie postępowania egzekucyjnego w takim wypadku? Czy jest przepis nakazujący komornikowi podjęcie określonych działań w przypadku nieskuteczności egzekucji, czy ma pełną wolność w podjęciu jakiś decyzji ? "
Odpowiedź prawnika: Umorzenie egzekucji a bezczynność wierzyciela
Zgodnie z art. 823 k.p.c. postępowanie egzekucyjne umarza się z mocy samego prawa, jeżeli wierzyciel w ciągu roku nie dokonał czynności potrzebnej do dalszego prowadzenia postępowania lub nie zażądał podjęcia zawieszonego postępowania. Termin powyższy biegnie od dnia dokonania ostatniej czynności egzekucyjnej, a w razie zawieszenia postępowania - od ustania przyczyny zawieszenia.
Umorzenie postępowania z mocy samego prawa oznacza, że organ egzekucyjny nie musi wydawać postanowienia o umorzeniu postępowania. Zobowiązany jest natomiast wydać stronom na ich wniosek zaświadczenie o umorzeniu postępowania egzekucyjnego. Jeżeli jednak sąd wyda postanowienie stwierdzające umorzenie postępowania z mocy samego prawa, to na to postanowienie przysługuje zażalenie (tak SN w uchwale z dnia 16 maja 1996 r., III CZP 44/96, OSNC 1996, nr 9, poz. 117). - Z. Szczurek (red.), M.K. Chmielewska, G. Julke, Z. Knypl, M. Koenner, R. Kowalkowski, S. Kozik, H. Langa-Bieszki, Z. Merchel, J. Świeczkowski, J. Treder, G. Wróblewska-Wcisło, Kodeks postępowania cywilnego. Postępowanie zabezpieczające i egzekucyjne. Komentarz, Currenda, 2005, wyd. III, komentarz do art. 823 k.p.c., publ. LEX).
Wskazane wyżej zaświadczenie komornik wydaje na podstawie art. 827 § 2 k.p.c. W przypadku umorzenia postępowania z mocy samego prawa, komornik nie ma również obowiązku wysłuchania wierzyciela i dłużnika (art. 827. § 1 k.p.c.).
Jeżeli zatem od ostatniej czynności wierzyciela upłynął rok, egzekucja została umorzona z mocy samego prawa i każda ze stron może wystąpić do komornika o wydanie stosownego zaświadczenia.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?