Wniosek o cofnięcie powództwa

Pytanie:

"Jak wygląda pismo o wycofanie pozwu do sądu? Sprawie nie nadano jeszcze sygnatury."

Odpowiedź prawnika: Wniosek o cofnięcie powództwa

Aby skutecznie cofnąć złożone już w sądzie powództwo należy jak najszybciej, po ujawnieniu się przyczyny to uzasadniającej lub po prostu po podjęciu takiej decyzji, złożyć w sądzie wniosek o cofnięcie powództwa. Sąd może uznać za niedopuszczalne cofnięcie pozwu, gdy okoliczności sprawy wskazują, że cofnięcie powództwa jest sprzeczne z prawem lub zasadami współżycia społecznego albo zmierza do obejścia prawa (art. 203 paragraf 4 kpc). Cofnięcie pozwu ze skutkiem prawnym powoduje umorzenie postępowania przez sąd (art. 355 paragraf 1 kpc). Na cofnięcie pozwu przed rozprawą nie jest wymagana zgoda pozwanego. Pismo dotyczące cofnięcia powództwa przed nadaniem sygnatury powinno zawierać: oznaczenie sądu, do którego jest kierowane, oznaczenie stron postępowania, oświadczenie o cofnięciu pozwu, wniosek o umorzenie postępowania, zwięzłe uzasadnienie przyczyny cofnięcia powództwa oraz podpis wnioskodawcy.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika