Umorzenie zapłaty podatku, który nie stał się jeszcze zaległością podatkową

Pytanie:

Czy można umorzyć zapłatę podatku, który nie stał się jeszcze zaległością podatkową?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Z treści art. 67a Ordynacji podatkowej wynika również, że ulga polegająca na odroczeniu terminu płatności stosowana jest tylko do podatku przed upływem terminu, o rozłożeniu płatności na raty może zostać zastosowana zarówno w stosunku do płatności podatku jak i zaległości podatkowej i odsetek. Natomiast umorzenie (w całości lub w części) może dotyczyć tylko zaległości podatkowej, nie można umorzyć zapłaty podatku, który nie stal się jeszcze zaległością podatkową.

Zgodnie z art. 51 § 1 Ordynacji zaległością podatkową jest niezapłacony w terminie płatności podatek. Od zaległości podatkowej naliczane są odsetki za zwłokę.

A zatem o umorzenie zaległości podatkowej lub odsetek za zwłokę można starać się dopiero po upływie terminu płatności podatku, kiedy powstanie już zaległość podatkowa. Umorzenie zaległości podatkowej.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: