Umowa o dzieło a delegacje

Pytanie:

"Osoba wykonująca Umowę o dzieło, w celu wykonania dzieła była zmuszona wyjechać na tzw. \"delegację\". Czy Wykonawcy umowy o dzieło firma może dokonywać zwrotu należności: z tytułu podróży służbowej (hotel, wyżywienie, parking-autostrada)? Czy należy wypłacać Wykonawcy delegację (dietę w wysokości 23,00 zł za każdą dobę pobytu w delegacji), zgodnie z przepisami o podróżach służbowych? Czy zwrot kosztów podróży (delegacji) osobom wykonującym Umowę o Dzieło podlega składce na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenia zdrowotne?"

Odpowiedź prawnika: Umowa o dzieło a delegacje

Wypłat diety oraz delegacji co do zasady dokonuje się w sytuacji gdy to pracownik (a więc osoba pozostająca w stosunku pracy) w ramach swojej pracy jest wysyłany w podróż służbową. Zgodnie z kodeksem pracy, pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową.

Do osoby nie pozostającej w stosunku pracy, lecz pracującej tylko na podstawie umowy o dzieło,  przepisów wskazanych powyżej nie stosuje się, chyba, że strony przewidziały w łączącej ich umowie taką możliwość (lub uzgodnią takie rozwiązanie w trakcie wykonywania umowy lub po jej wykonaniu). Zgodnie z ogólnymi zasadami przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. Wysokość wynagrodzenia za wykonanie dzieła można określić przez wskazanie podstaw do jego ustalenia. Jeżeli zatem z umowy wynika, że  Zamawiający zwróci Wykonawcy koszty podróży i inne wydatki, bądź wynagrodzenie zostanie ustalone przy uwzględnieniu wydatków na taką podróż to należy dokonać wypłaty zgodnie z postanowieniami umownymi. Jeżeli natomiast w umowie strony ustaliły wynagrodzenie kosztorysowe to kwestie konieczności zwrotu wydatków należy rozpatrywać w oparciu o przepis mówiący o tym, że jeżeli w toku wykonywania dzieła zajdzie konieczność przeprowadzenia prac, które nie były przewidziane w zestawieniu prac planowanych będących podstawą obliczenia wynagrodzenia kosztorysowego, a zestawienie sporządził zamawiający, przyjmujący zamówienie może żądać odpowiedniego podwyższenia umówionego wynagrodzenia. Jeżeli zestawienie planowanych prac sporządził przyjmujący zamówienie, może on żądać podwyższenia wynagrodzenia tylko wtedy, gdy mimo zachowania należytej staranności nie mógł przewidzieć konieczności prac dodatkowych.

Wynagrodzenie z tytułu umowy o dzieło (o ile Wykonujący dzieło nie pozostaje w stosunku pracy z Zamawiającym) nie podlega składkom na ubezpieczenia społeczne, ani składkom na ubezpieczenie zdrowotne.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Aneczka 2013-05-17 22:39:38

    Jeżeli w umowie o dzieło zapiszemy, że zwracamy koszty delegacji, to rozliczamy koszty delegacji dodając do kwoty wynagrodzenia i opodatkowując jak wynagrodzenie za umowę, czy zwracamy kwotę wydatkowaną bez opodatkowania?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika