Umowa użyczenia a podatek VAT

Pytanie:

"Jednostka budżetowa w ramach umowy użyczenia nieodpłatnie użycza salę sportową. Czy należy to udokumentować fakturą VAT i naliczyć podatek (jeśli tak, to z jaką stawką). Czy właściwa w tym wypadku jest faktura wewnętrzna i jak powinna ona wyglądać?"

Odpowiedź prawnika: Umowa użyczenia a podatek VAT

Nieodpłatne użyczenie hali sportowej należy uznać za nieodpłatne świadczenie usług, które podlega opodatkowaniu podatkiem VAT tylko w określonych sytuacjach. Nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów, podlega opodatkowaniu w razie:

  1. świadczenia usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia a jednocześnie
  2. podatnikowi przysługiwało prawo od odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami.

Również w razie wszelkiego innego nieodpłatnego świadczenia usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, należy zapłacić podatek VAT. Jeśli więc użyczenie hali sportowej nie ma związku z prowadzonym przedsiębiorstwem a jednocześnie przy wybudowaniu lub nabyciu hali podatnik odliczył podatek VAT, użyczenie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jeśli podatnik nie jest sam w stanie stwierdzić, czy użyczenie ma związek z przedsiębiorstwem, czy też nie, powinien wystąpić w tej sprawie z zapytaniem do właściwego urzędu skarbowego.

Jeśli wystąpi obowiązek zapłaty podatku, niezbędne będzie wystawienie faktury wewnętrznej. Podstawę opodatkowania stanowić będzie, zgodnie z art. 29 ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług, koszt świadczenia tych usług poniesiony przez podatnika, zaś podatek wyniesie 22% podstawy opodatkowania. Jeżeli chodzi o zasady wystawiania tych faktur, to stosuje się do nich zasady przewidziane dla wystawiania zwykłych faktur VAT. Jedynie w przypadku, gdy brak jest konkretnego nabywcy usługi, faktura wewnętrzna nie zawiera danych dotyczących tego nabywcy oraz kwoty należnej z tytułu wykonania czynności. Elementy składowe faktury i zasady jej wystawiania zawarte zostały w przepisach § 12, § 16-20, § 22, § 23, § 26, § 28 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. 2004 r., Nr 97, poz. 971).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika