Umowa zlecenia a regulacje kodeksu pracy

Pytanie:

"Pracuje na portierni na umowę zlecenie. Godziny pracy mam wg grafika i wyglądają następująco: od 7.00-19.00 i 24 godziny wolne i od 19.00-7.00 i 48 godzin wolnych, jak wynika z grafika pracuję w niedziele, święta. Chciałabym się dowiedzieć za jakie godziny przysługuje mi dodatek i czy w związku z wprowadzeniem 40 godz. tygodnia pracy przysługuje mi dodatek za godziny nadliczbowe."

Odpowiedź prawnika: Umowa zlecenia a regulacje kodeksu pracy

Uprawnienie pracownika w postaci dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych, nocnych czy święta nie ma zastosowania w przypadku zawarcia umowy zlecenia. Umowa zlecenie jest bowiem umową, do której zastosowanie mają przepisy Kodeksu cywilnego, a nie Kodeksu pracy. Oczywiście zleceniodawca może w umowie określić dodatek za pracę w święta czy ponad wcześniej ustaloną normę, ale nie wynika to z żadnych przepisów. Do umów zlecenie nie mają też zastosowania przepisy o 40 godzinnym tygodniu pracy. Żeby można było stosować przepisy kodeksu pracy, należałoby wykazać, że zawarta umowa nie jest umową zlecenie, lecz tak naprawdę umową o pracę, a Pana z pańskim zleceniodawcą tak naprawdę łączy stosunek pracy.  


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika