Umowa zlecenia między dwiema osobami fizycznymi

Pytanie:

"Osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej chce zatrudnić studentkę na umowę zlecenia, do opieki nad dzieckiem, na kilka miesięcy. Studentka również nie prowadzi działalności gospodarczej. Czy jest dopuszczalne (z podatkowego punktu widzenia) zawarcie umowy zlecenia między dwiema osobami fizycznymi?"

Odpowiedź prawnika: Umowa zlecenia między dwiema osobami fizycznymi

Na podstawie art. 13 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej.

W przypadku jeśli opiekunka do dzieci uzyskuje dochody od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej - czego przepisy generalnie nie zakazują - źródłem tego dochodu nie jest działalność wykonywana osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, natomiast przychody opiekunki należy zakwalifikować do przychodów z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy.

Stanowisko takie zostało potwierdzone w piśmie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Sokółce z 10 maja 2006 r. nr US.I/415/4/JP/2006. Stwierdzono w nim, że: (...) do przychodów z osobiście wykonywanej działalności z tytułu wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło zalicza się wyłącznie przychody otrzymane od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej. Przychody uzyskane z tytułu umowy zlecenia lub umowy o dzieło od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej stanowią przychód z innych źródeł, o których mowa w art. 20 ust. 1, w związku z art. 10 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy.

Mając powyższe na uwadze osoba fizyczna zatrudniająca opiekunkę w oparciu o umowę zlecenia nie ma zatem obowiązku pobierać zaliczek na podatek dochodowy od dochodów z umowy zlecenia. Nie ma też obowiązku sporządzenia imiennej informacji o wysokości dochodu (PIT-11). Przepisy ustawy nie nakładają też na zleceniodawcę będącego osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej żadnych obowiązków ewidencyjnych.

Natomiast opiekunka nie ma obowiązku wpłacania zaliczek na podatek w trakcie roku (zakładając, że nie prowadzi w tym zakresie działalności gospodarczej). Opiekunka powinna się zatem sama rozliczyć w zeznaniu rocznym.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • drucker 2011-11-04 18:43:00

    A co ze zgłoszeniem do ZUS?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika