Unieważnienie małżeństwa a skutki majątkowe
Pytanie:
"Czy jeżeli jeden z małżonków w trakcie trwania małżeństwa dowiaduje się, że współmałżonek ukrył przed nim fakt że jest poważnie i nieuleczalnie chory (nie jest to choroba psychiczna ale schorzenie to prowadzi w konsekwencji do zaburzeń psychicznych) to czy może to stanowić podstawę do unieważnienia związku i co w przypadku, gdy małżonek chory nie wiedział o swojej chorobie w trakcie wstępowania w związek?"
Odpowiedź prawnika: Unieważnienie małżeństwa a skutki majątkowe
Jeżeli po zawarciu małżeństwa, jeden z małżonków stwierdził, że druga strona zawarła związek małżeński będąc ubezwłasnowolnioną całkowicie, może domagac sie unieważnienia małżeństwa. Podobnie uniważnienia można żądać, jeżeli oświadczenie o wstąpieniu w związek małżeński zostało złozone : 1) przez osobe, która z jakichkolwiek powodów znajdowała sie w stanie wyłączającym świadome wyrażenie woli 2) pod wpływem błędu co do tożsamości drugiej strony, 3) pod wpływem bezprawnej groźby drugiej strony lub osoby trzeciej, jeżeli z okoliczności wynika, że składający oświadczenie mógł się obawiać, że jemu samemu lub innej osobie grozi poważne niebezpieczeństwo osobiste. Nie można żądać unieważnienia małżeństwa po upływie sześciu miesięcy od ustania stanu wyłączającego świadome wyrażenie woli, od wykrycia błędu lub ustania obawy wywołanej groźbą - a w każdym wypadku po upływie lat trzech od zawarcia małżeństwa. Jednakże unieważnienia małżeństwa z powodu okoliczności tych może żądać małżonek, który złożył oświadczenie dotknięte wadą. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że nie zachodzą żadne przesłanki umozliwiające żądanie unieważnienia małżeństwa. Dlatego też nie można żądać unieważnienia małżeństwa z tych powodów.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?