Uniknięcie podatku od dywidendy
Pytanie:
"Czy jest jakaś możliwość uniknięcia podatku od dywidendy przekazanej osobie fizycznej lub prawnej, tzn. żeby ta dywidenda nie była objęta zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów."
Odpowiedź prawnika: Uniknięcie podatku od dywidendy
Zapłata podatku od dywidendy odbywa się za pośrednictwem płatnika. Zgodnie bowiem z art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby prawne, które dokonują wypłat dywidendy, są obowiązane, jako płatnicy, pobierać w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat. Wprowadzenie instytucji płatnika – zobowiązanego do obliczenia, pobrania i wpłacenia podatku od dywidend – ma na celu ograniczenie prób uniknięcia zapłaty podatku. Płatnik bowiem – odpowiedzialny całym swoim majątkiem za niepobrany podatek – pobierze podatek, chyba że na podstawie przepisów jest zwolniony z tego obowiązku.
W przypadku podatku dochodowego od osób prawnych, zgodnie z art. 26 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zryczałtowanego podatku dochodowego od dywidend, nie pobiera się, jeżeli podatnicy, wymienieni w art. 17 ust. 1 ustawy, korzystający ze zwolnienia w związku z przeznaczeniem dochodów na cele statutowe lub inne cele określone w tym przepisie, złożą płatnikowi najpóźniej w dniu dokonania wypłaty należności oświadczenie, że przeznaczą dochody z dywidend oraz z innych przychodów z tytułu udziałów w zyskach osób prawnych - na cele wymienione w tym przepisie.
Ponadto zgodnie z art. 26 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłat m.in. należności z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, korzystające ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 22 ust. 4, stosują zwolnienia wynikające z tych przepisów wyłącznie pod warunkiem udokumentowania przez spółkę, o której mowa w art. 22 ust. 4 pkt 2 ustawy (spółka podlegająca w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania):
-
jej miejsca siedziby dla celów podatkowych, wydanym przez właściwy organ administracji podatkowej zaświadczeniem (certyfikat rezydencji), lub
-
istnienia zagranicznego zakładu, w rozumieniu art. 20 ust. 13, zaświadczeniem wydanym przez właściwy organ administracji podatkowej państwa, w którym znajduje się jej siedziba lub zarząd albo przez właściwy organ podatkowy państwa, w którym ten zagraniczny zakład jest położony.
Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawierają odpowiedników wskazanych wyżej przepisów zwalniających płatnika z obowiązku pobrania podatku od dywidend.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?