Uniknięcie zajęcia nieruchomości przez komornika
Pytanie:
"Jak zabezpieczyć nieruchomości przed egzekucją komornika w związku z alimentami. Nieruchomości to mieszkanie własnościowe i ziemia rolna, (nie uprawiana). Jestem zmuszony zabezpieczyć swoje mienie przed postępowaniem egzekucyjnym. Czy akt darowizny bliskiej osobie dostatecznie zabezpiecza darowane mienie. Czy jeśli obdarowanym będą moi rodzice, nie będzie darowane mienie w przyszłości ewentualnie podlegało egzekucji w przypadku pozwu o alimenty od dziadków. Czy oprócz darowizny dla bliskich istnieją jeszcze inne możliwości wyłączenia nieruchomości z egzekucji. Od jakiej sumy zaległości alimentacyjnych, komornik może zająć moje nieruchomości. Jak odbywa się takie zajęcie?"
Odpowiedź prawnika: Uniknięcie zajęcia nieruchomości przez komornika
W opisanym stanie faktyczny, najlepszym i skutecznym sposobem na uniknięcie egzekucji z nieruchomości, jest regularne płacenie alimentów zasądzonych na rzecz dziecka. Nie można skutecznie wyzbyć się swojego majątku, tak aby egzekucja była niemożliwa. Jeżeli dokona Pan darowizny nieruchomości na rzecz swoich rodziców, w celu uniknięcia obowiązku alimentacyjnego, wówczas wierzyciel (czyli dziecko a w jego imieniu przedstawiciel ustawowy) będzie mógł dochodzić stwierdzenia nieważności tej czynności prawnej. Zgodnie z art. 527 kodeksu cywilnego (kc), gdy wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową, każdy z wierzycieli może żądać uznania tej czynności za bezskuteczną w stosunku do niego, jeżeli dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli, a osoba trzecia o tym wiedziała lub przy zachowaniu należytej staranności mogła się dowiedzieć. Czynność prawna dłużnika jest dokonana z pokrzywdzeniem wierzycieli, jeżeli wskutek tej czynności dłużnik stał się niewypłacalny albo stał się niewypłacalny w wyższym stopniu, niż był przed dokonaniem czynności. Jeżeli wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli uzyskała korzyść majątkową osoba będąca w bliskim z nim stosunku, domniemywa się, że osoba ta wiedziała, iż dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli.
Istotny w niniejszej sprawie jest również przepis art. 528 kc, zgodnie z którym, jeżeli wskutek czynności prawnej dokonanej przez dłużnika z pokrzywdzeniem wierzycieli osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową bezpłatnie (np. darowizna), wierzyciel może żądać uznania czynności za bezskuteczną, chociażby osoba ta nie wiedziała i nawet przy zachowaniu należytej staranności nie mogła się dowiedzieć, że dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli.
Jeżeli w chwili darowizny dłużnik był niewypłacalny, domniemywa się, iż działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli. To samo dotyczy wypadku, gdy dłużnik stał się niewypłacalny wskutek dokonania darowizny.
Wierzyciel, względem którego czynność prawna dłużnika została uznana za bezskuteczną, może z pierwszeństwem przed wierzycielami osoby trzeciej dochodzić zaspokojenia z przedmiotów majątkowych, które wskutek czynności uznanej za bezskuteczną wyszły z majątku dłużnika albo do niego nie weszły.
Jednocześnie pragniemy wskazać, że dokonanie darowizny nieruchomości na rzecz Pańskich rodziców, nie zabezpieczy tego majątku, przed ewentualnym roszczeniem o alimenty od dziadków. Uzyskanie przedmiotów majątkowych za pomocą darowizny nie jest przesłanką wyłączenia ich spod egzekucji.
Przepisy prawa nie uzależniają wszczęcia egzekucji z nieruchomości od kwoty roszczenia, to wierzyciel we wniosku egzekucyjnym ustala jaki sposób egzekucji ma być prowadzony.
W przedmiocie prowadzenia i zajęcia egzekucji z nieruchomości uprzejmie prosimy zapoznać się z treścią artykułów zatytułowanych:
Należy również wskazać, że uchylając się od obowiązku alimentacyjnego popełnia Pan przestępstwo. Zgodnie bowiem, z art. 209 kodeksu karnego, kto uporczywie uchyla się od wykonania ciążącego na nim z mocy ustawy lub orzeczenia sądowego obowiązku opieki przez niełożenie na utrzymanie osoby najbliższej lub innej osoby i przez to naraża ją na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego, organu pomocy społecznej lub organu podejmującego działania wobec dłużnika alimentacyjnego.
Jeżeli pokrzywdzonemu przyznano odpowiednie świadczenia rodzinne albo świadczenia pieniężne wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, ściganie odbywa się z urzędu.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?