Upadłość pracodawcy a FGŚP
Pytanie:
"Czy w związku z tym, że pracodawca nie wypłacał pensji, a komornik mimo wyroku sądowego nie może tych należności wyegzekwować, gdyż podobno firma nie ma majątku (wszystko jest w kredytach albo leasingu), można zgłosić wniosek o upadłość firmy (pracodawcy) albo żądać wykreślenia z działalności? Chodzi o to by można było wtedy zaspokoić roszczenie o pensję z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub ze sprzedaży masy majątkowej upadłego?"
Odpowiedź prawnika: Upadłość pracodawcy a FGŚP
Zgodnie z prawem upadłościowym i naprawczym, upadłość ogłasza się w stosunku do dłużnika, który stał się niewypłacalny. Z niewypłacalnością mamy do czynienia wówczas, jeżeli dłużnik nie wykonuje swoich wymagalnych zobowiązań. W stosunku do osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej, której prawo przyznaje zdolność prawną, uważa się ją za niewypłacalną także wówczas, gdy jej zobowiązania przekroczą wartość jej majątku (chociaż bieżąco wykonuje zobowiązania). W związku z powyższym, jeżeli pracodawca nie wykonuje ciążących na nim wymagalnych zobowiązań (nie wypłaca pensji pracownikom), możliwe staje się złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości pracodawcy. Pamiętać wszakże należy, że sąd może oddalić wniosek o ogłoszenie upadłości, jeżeli opóźnienie w wykonaniu zobowiązań nie przekracza trzech miesięcy, a suma niewykonanych zobowiązań nie przekracza 10% wartości bilansowej przedsiębiorstwa dłużnika.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?