Upływ terminu umowy zawartej na czas określony

Pytanie:

"Jeżeli pracodawca i pracownik, którzy zawarli umowę o pracę na czas określony milczą do 30.04 a z dniem 30.04 mija termin umowy, to czy samoczynnie zostaje zawarta kolejna umowa pomiędzy pracodawcą a pracownikiem na warunkach wcześniejszych?"

Odpowiedź prawnika: Upływ terminu umowy zawartej na czas określony

Umowa o pracę zawarta na czas określony rozwiązuje się z chwilą upływu terminu, do którego została zawarta. Milczenie pracodawcy i pracownika nie oznacza automatycznego zawarcia kolejnej umowy. Jeżeli jednak po rozwiązaniu umowy pracodawca dopuszcza pracownika do pracy przyjmuje się, że umowa o pracę została zawarta. Pracodawca ma wówczas obowiązek potwierdzić pracownikowi na piśmie rodzaj umowy o pracę i jej warunki nie później niż w ciągu 7 dni od dnia rozpoczęcia pracy. Jeżeli nie dopełni tego obowiązku pracownik może wystąpić do sądu pracy z żądaniem stwierdzenia istnienia stosunku pracy.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika