Upomnienie a wypowiedzenie

Pytanie:

"Mój szef próbował wręczyć mi upomnienie, w którym zawarł 2 miesięczny okres na poprawę, po którym - jak powiedział - jak się nie poprawię, to mnie zwolni. Ponieważ nie zgadzam się z tym, co zostało tam napisane, odmówiłam podpisania, na co on stwierdził, że ponieważ na dokumencie widnieje nazwisko jeszcze jednej osoby (mojej przełożonej) i była obecna podczas wręczania mi pisma, więc i tak ma świadków. Czy pomimo, że nie podpisałam tego dokumentu to nadal może być podstawą złożenia mi wymówienia?"

Odpowiedź prawnika: Upomnienie a wypowiedzenie

Kodeks pracy stanowi, iż za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonego porządku, regulaminu pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisów przeciwpożarowych pracodawca może stosować: 1) karę upomnienia, 2) karę nagany. Samo upomnienie jednak (tym bardziej, jeżeli miało miejsce tylko raz) niekoniecznie musi być podstawą wypowiedzenia. Przyczyna wypowiedzenia musi zostać wskazana w sposób konkretny. Sam fakt, iż nie podpisała Pani wspomnianego dokumentu nie może być podstawą wypowiedzenia. Może nią jednak być na przykład niespełnienie oczekiwań pracodawcy. Upomnienie dokonane przez pracodawcę nie będzie więc podstawą i głównym motywem do dokonania wypowiedzenia. Zgodnie z aktualnym orzecznictwem Sądu Najwyższego, przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę powinna być jasna, dostatecznie konkretna i zrozumiała dla pracownika.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika