Uporczywe niepłacenie podatku

Pytanie:

"Zadeklarowana kwota należnego podatku VAT została zapłacona w wysokości ca.75%. Na pozostałe 25% zabrakło środków, albowiem moi dłużnicy nie wywiązali się z terminu zapłaty należności z faktur VAT. Zostałem wezwany przez US jako obwiniony popełnienia wykroczenia z art. 57 par. 1, chociaż zarzuca się mi niezapłacenie podatku w ustawowym terminie, a treść art. 57 par 1 mówi o uporczywym niepłaceniu podatków. Przed i po danym miesiącu zapłaciłem kilkadziesiąt razy różne podatki i ZUS-y. Sytuację i powód, dlaczego nie zapłaciłem od razu całości podatku wyjaśniłem poborcy podatkowemu, który po 14 dniach przyszedł po pozostałą należność, która do dzisiaj jest spłacana jemu (poborcy) ratalnie. Kiedy wg. orzecznictwa mamy do czynienia z uporczywością niepłacenia podatków?"

Odpowiedź prawnika: Uporczywe niepłacenie podatku

Orzecznictwo, według naszej najlepszej wiedzy, nie zajmowało się definiowaniem pojęcia uporczywości. Było to w zasadzie niepotrzebne, gdyż pojęcie to należy rozumieć według jego zwykłego, potocznego znaczenia; brak też w doktrynie prawa sporów co do tego pojęcia. Można więc jasno stwierdzić, że z uporczywością mamy do czynienia, gdy osoba mająca obiektywną możliwość wykonywania zobowiązania podatkowego nie wykonuje go, wykazując przy tym złą wolę, wyrażoną wprost albo przez sam fakt niepłacenia w terminie podatku przez dłuższy okres. Precyzując tą definicję należy dodatkowo stwierdzić, iż jednorazowe nieterminowe zapłacenie podatku nie oznacza uporczywości. Aby o niej mówić, niepłacenie podatku musiałoby być postępowaniem długotrwałym, nacechowanym nieustępliwością.

Warto też wskazać, że sąd może (zależy to wiec od jego uznania) odstąpić od wymierzenia kary, jeżeli przed wszczęciem postępowania w sprawie o wykroczenie skarbowe wpłacono w całości należny podatek na rzecz właściwego organu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Karol 2009-12-12 17:06:23

    Witam W lutym 2009 roku sprzedałem działkę z tytułu czego mam do zapłacenia podatek przekraczający 50tys złotych. Nastąpił nieoczekiwany ciąg sytuacji które doprowadziły mnie niemal do bankructwa. Chciałbym spytać o konsekwencje niepłacenia podatku, dodam ze obecnie przebywam poza granicami kraju oraz jestem wymeldowany. Z tego co zdążyłem się zorientować to z reguły takie sprawy są po okresie 5 lat umazane z powodu niemożliwości ściągnięcia pieniedzy. Proszę o pomoc i z góry dziękuję.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika