Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
W ustawie o samorządzie gminnym znajdują się dwa przepisy dotyczące powierzania kompetencji wójta innym osobom, a także przepisy dotyczące roli zastępcy wójta podczas jego nieobecności z przyczyn wskazanych w ustawie. Zgodnie z art. 33 ust. 4 wójt może powierzyć prowadzenie określonych spraw gminy w swoim imieniu zastępcy wójta lub sekretarzowi gminy, z kolei art. 33 ust. 2 stanowi, że wójt może upoważnić swoich zastępców lub innych pracowników urzędu gminy do wydawania decyzji w indywidualnych sprawach z zakresu administracji publicznej w imieniu wójta. Ponadto należy wziąć pod uwagę przepisy dotyczące danej gminy.
Jak wynika zatem z regulacji art. 33 ust. 4 powierzenie prowadzenia określonych spraw gminy wójt może powierzyć swojemu zastępcy lub sekretarzowi gminy, a nie pracownikowi, który nie ma takiego stanowiska. Zatem, pracownik opisany w pytaniu, nie będący ani zastępcą wójta, ani sekretarzem, nie może przejąć obowiązków wójta. Może być on upoważniony na zasadzie art. 33 ust. 2 do wydawania decyzji i do prowadzenia postępowań administracyjnych w imieniu wójta. Należy jednak pamiętać, że organem wydającym decyzję będzie nadal wójt, a w decyzji powinna znaleźć się podstawa upoważnienia, oraz podpis osoby upoważnionej z zaznaczeniem, że działa ona z upoważnienia wójta. Należy jednak zwrócić uwagę, że w praktyce wójtowie powołują również swoich pełnomocników, mających kompetencje do prowadzenia określonych spraw (ale nie ogólne pełnomocnictwo prowadzenia spraw podczas nieobecności wójta), jednakże sama ustawa o samorządzie gminnym nie przewiduje instytucji pełnomocnika.
Ponadto, warto zwrócić uwagę na art. 28g, zgodnie z którym, w przypadku przemijającej przeszkody w wykonywaniu zadań i kompetencji wójta spowodowanej jedną z następujących okoliczności:
-
tymczasowym aresztowaniem,
-
odbywaniem kary pozbawienia wolności wymierzonej za przestępstwo nieumyślne,
-
odbywaniem kary aresztu,
-
niezdolnością do pracy z powodu choroby trwającej powyżej 30 dni
- jego zadania i kompetencje przejmuje zastępca, a w gminach, w których powołano więcej niż jednego zastępcę - pierwszy zastępca.
Jeżeli nie powołano zastępcy albo pierwszego zastępcy w trybie określonym w ustawie o samorządzie gminnym, to w przypadku przemijającej przeszkody w wykonywaniu zadań i kompetencji wójta spowodowanej przez jedną z okoliczności, o których mowa powyżej, zadania i kompetencje wójta przejmuje osoba wyznaczona przez Prezesa Rady Ministrów, na wniosek wojewody.