Upoważnienie nieodwołalne

Pytanie:

"Proszę podać przykłady nieodwołalnego upoważnienia, poza uzupełnienieniem weksla in blanco. "

Odpowiedź prawnika: Upoważnienie nieodwołalne

Do czynności upoważniających nieodwołalnych można zaliczyć pełnomocnictwo i przekaz w konkretnej, szczególnej sytuacji, określonej w przepisach Kodeksu cywilnego. W przypadku pełnomocnictwa wyraźnie zaznaczono możliwość jego odwołania (art. 101 ustawy Kodeks cywilny), co jest regułą, pozostawiając jednak mocodawcy możliwość zrzeczenia się odwołania pełnomocnictwa z przyczyn uzasadnionych treścią stosunku prawnego będącego podstawą pełnomocnictwa (art. 101 par. 1 k.c. in fine). Pełnomocnictwo może zatem zostać ukształtowane przez mocodawcę jako nieodwołalne. Jako inny przykład czynności prawnej upoważniającej, która nie może być odwołana można podać przekaz, który nie może być odwołany po przyjęciu go przez przekazanego lub po spełnieniu świadczenia przez przekazanego (przed przyjęciem lub spełnieniem świadczenia na odwołanie pozwala art. 921[3] ustawy Kodeks cywilny).


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika