Uprawnienia do kierowania ruchem drogowym
Pytanie:
"Często widzimy na remontowanych drogach, pracowników różnych firm wykonawczych, kierujących ruchem samochodowym. Jakie przepisy regulują dopuszczenie osoby fizycznej do kierowania ruchem drogowym, jakie dokumenty i uprawnienia musi posiadać taka osoba?"
Odpowiedź prawnika: Uprawnienia do kierowania ruchem drogowym
Zgodnie z art. 6 ustawy o ruchu drogowym, polecenia lub sygnały może dawać uczestnikowi ruchu lub innej osobie znajdującej się na drodze:
policjant;
żołnierz Żandarmerii Wojskowej lub wojskowego organu porządkowego, zabezpieczający przemarsz lub przejazd kolumny wojskowej albo w razie akcji związanej z ratowaniem życia lub mienia;
funkcjonariusz Straży Granicznej;
inspektor Inspekcji Transportu Drogowego;
umundurowany inspektor kontroli skarbowej lub funkcjonariusz celny;
strażnik gminny (miejski);
pracownik kolejowy na przejeździe kolejowym;
osoba działająca w imieniu zarządcy drogi lub osoba wykonująca roboty na drodze na zlecenie lub za zgodą zarządcy drogi;
osoba nadzorująca bezpieczne przejście dzieci przez jezdnię, w wyznaczonym miejscu;
kierujący autobusem szkolnym w miejscach postoju związanych z wsiadaniem lub wysiadaniem dzieci;
strażnik leśny lub funkcjonariusz Straży Parku - na terenie odpowiednio lasu lub parku narodowego.
Osoby, o których mowa powyżej powinny być łatwo rozpoznawalne i widoczne z dostatecznej odległości, zarówno w dzień, jak i w nocy. Szczegółowe określenie warunków wyposażenia w/w osób określa rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 17 września 2003 r. w sprawie kierowania ruchem drogowym (Dz.U. 2003 r. Nr 182, poz. 1784 ze zm.). Zgodnie z § 7 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia, osoby, o których mowa pkt 8, powinny być, podczas podawania poleceń i sygnałów w zakresie kierowania ruchem na drodze, wyposażone w kamizelki barwy pomarańczowej z elementami odblaskowymi oraz wyróżnikiem określającym przedsiębiorcę, którego są pracownikami, lub rodzaj wykonywanych czynności na drodze - odpowiadające wymaganym warunkom technicznym.
Osoby, o których mowa powyżej mogą wykonywać czynności związane z kierowaniem ruchem drogowym pod warunkiem ukończenia szkolenia, o którym mowa w § 9 ust. 1 rozporządzenia.
Szkolenie w zakresie kierowania ruchem drogowym organizuje właściwy miejscowo komendant wojewódzki Policji lub policyjny ośrodek szkolenia według programu określonego przez Komendanta Głównego Policji; w przypadku szkolenia pracowników kolei program jest ponadto uzgadniany z zarządem kolei. Potwierdzeniem ukończenia szkolenia jest zaświadczenie wydane przez komendanta wojewódzkiego Policji. Ważność zaświadczenia, o którym mowa powyżej przedłuża co 12 miesięcy organ, który je wydał. Osoba, która otrzymała zaświadczenie o ukończeniu szkolenia, podlega ponownemu przeszkoleniu uzupełniającemu w przypadku wprowadzenia istotnych zmian w przepisach dotyczących kierowania ruchem drogowym.
Jak więc wynika z w/w przepisów, pracownik firmy prowadzącej roboty drogowa, ma prawo kierować ruchem drogowym, w zakresie prowadzonych robót, pod warunkiem odpowiedniego przeszkolenia oraz odpowiedniego wyposażenia.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?