Urlop wychowawczy żołnierza

Pytanie:

"Jestem żołnierzem zawodowym od 12 lat czy mam prawo do uzyskania urlopu wychowawczego i jakie warunki muszę spełnić."

Odpowiedź prawnika: Urlop wychowawczy żołnierza

Zgodnie z Art. 186. § 1 Kodeksu Pracy na wniosek pracownicy pracodawca jest obowiązany udzielić jej urlopu wychowawczego w celu sprawowania opieki nad dzieckiem. Zgodnie zaś z § 119 Rozporządzenia w sprawie służby wojskowej żołnieży zawodowych (Dz.U.1997.7.38 ze zm.) żołnierzowi zawodowemu-kobiecie, niezależnie od innych urlopów, przysługuje: 1) urlop macierzyński; 2) na jej wniosek urlop wychowawczy - w wymiarze i na zasadach określonych w przepisach prawa pracy. Ma Pani tym samym prawo do takiego urlopu. Konieczne w tym zakresie jest wystąpienie z odpowiednim wnioskiem do pracodawcy.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika